Přestože se v loňském roce za přispění pandemie covid-19 snížily emise některých skleníkových plynů, svět se nadále oteploval. Podle studie mezinárodního týmu vědců zveřejněné v periodiku Advances in Atmospheric Sciences absorbovaly světové oceány tolik tepla, že by to vystačilo na uvaření vody v 1,3 miliardách rychlovarných konvic.
Měření teploty vody po celém světě naznačují, že celkové množství tepla uloženého v horních vrstvách oceánů bylo v roce 2002 vyšší než jakýkoliv jiný rok od počátku vedení záznamů v roce 1955. Takto uložené teplo napomáhá k rychlejšímu tání ledových příkrovů na okrajích Antarktidy a Grónska, což má za důsledek zvedání hladiny moře a zároveň poskytuje dostatek energie pro tropické bouře, které mohou přejít v extrémní cyklony a hurikány.
Vědci měří celkovou tepelnou energii uloženou pomocí kotvících senzorů, plovákových snímačů, podvodních robotů a dalších nástrojů. Tým zjistil, že v loňském roce obsahovaly horních vrstvy oceánů až o 234 triliard joulů více tepelné energie, než je roční průměr za období mezi roky 1981 a 2010. Oproti roku 2019 by tak šlo o nárůst až o 20 triliard joulů, což by vystačilo na uvaření vody v 1,3 miliardách rychlovarných konvic.
Studie také upozorňuje na skutečnost, že množství absorbovaného tepla světovými oceány narůstá. Od roku 2017 je každý rok rekordní, což je podle Michaela Manna, ředitele Centra vědy o Zemi na Pensylvánské státní univerzitě a jednoho ze spoluautorů studie, alarmující a jedinou možností, jak tento proces zvrátit, je dramatické snížení emisí uhlíku.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.