Paříž je město světel, romantiky, umění a historie. Pro mnoho návštěvníků je to sen, který se stává skutečností, jakmile vstoupí na slavné bulváry nebo projdou pod Eiffelovou věží. Paříž však není jen o ikonických památkách – je to město s vlastní kulturou, jež je hluboce zakořeněná v každodenním životě obyvatel. Platí zde totiž nepsaná pravidla, která mohou některé turisty zaskočit. Vyhněte se nechtěným faux pas a připravte se na francouzskou metropoli tak, abyste s ní splynuli.
Angličtina ano, ale nejprve slušně po francouzsku pozdravte
Jedním z prvních pravidel, jenž si musíte osvojit, je umět pozdravit lidi. S anglickými „Hi“ nebo „Hello“ zde díru do světa neuděláte. Francouzi kladou velký důraz na formality a „Bonjour“ (Dobrý den) je to pravé slovo, které otevírá dveře k další třeba už anglické komunikaci. Kdykoliv vstoupíte do obchodu, kavárny nebo restaurace, je slušností pozdravit personál. Rovněž se hodí používat „Merci“ (Děkuji) a „Au revoir“ (Nashledanou). Zkrátka Pařížané ocení slušné chování a formální etiketu. Pokud se naučíte pár francouzských zdvořilostních slovíček, nebude za burana, i když francouzsky vlastně vůbec neumíte.
V restauraci vyčkejte na usazení
Další důležitou věcí je chování v restauracích a kavárnách. I když je ve světě běžné si sednout na volné místo, v Paříži to takto s výjimkou nadnárodních fastfoodů většinou nefunguje. Po vstupu do podniku byste si měli vždy počkat, až vás personál usadí. Pařížané mají rádi systém a pořádek. Pokud se usadíte bez povolení, stanete se dalším tuctovým turistou, který si před návštěvou Paříže nic nepřečetl.
Pařížská gastronomie je světově proslulá, ale má svá specifika. Když už tedy sedíte, v klidu si vybírejte a jezte také v klidu. Pařížané jídlo nevnímají jako rychlou záležitost, ale jako společenskou událost. Místní dokáží v restauracích sedět dlouhé hodiny a nikdo je nevyhání, aby se rychle uvolnilo místo pro další strávníky. Pokud chcete zaplatit, musíte si o to říct ideálně frází „L’addition, s’il vous plaît“ (Účet, prosím).
Nezastavujte se zbytečně na chodníku, auta na silnicích přece také znenadání nezastavují
V Paříži jsou po celý rok dost přeplněné chodníky či zastávky veřejné dopravy. I zde ale platí určitá pravidla, jejichž nedodržování dokáže Francouze pěkně naštvat. Největším přešlapem je zabírání místa na chodníku kvůli focení. Pokud se budete koukat do mapy, Pařížané budou mít jistou dávku pochopení, ovšem ideální je jít studovat cestu někam na lavičku.
V prostředcích veřejné dopravy nekřičte, je to obtěžující. Nebavte se ani moc nahlas, a pokud si říkáte, že vám stejně nikdo nebude rozumět, možná se budete mýlit.
Tepláky si nechte doma, i kdyby byly zakoupeny v Pařížské
Paříž je město módy. I když nikdo neočekává, že budete chodit po ulicích ve stylu „haute couture“, měli byste se alespoň v užším centru vyhnout příliš neformálnímu vzhledu. Žabky, tepláky nebo sportovní oblečení sice v jiných městech nepředstavují až takové faux pas, Paříž je jiná. Očekává se zde decentnost, žádné výrazné kombinace barev, žádné nápisy na tričkách přes celou hruď, zkrátka elegance je zde ceněná mnohem více než výstřednost. Samozřejmě pokud si půjdete zaběhat do parku, sportovní oblečení není problém.
Bagety se nedotýkejte, Francouz pozná kvalitní pečivo pohledem
Pokud navštívíte trhy nebo obchody, vyhněte se dotýkání zboží bez svolení. Francouzi jsou velmi citliví ohledně kvality potravin, a to zejména na trzích. Sahat na ovoce a zeleninu je nezdvořilé. Vyzkoušet měkkost bagety je pak pekelným hříchem. Nechte výběr na prodavačích – oni vědí, co prodávají.
Když budete tato pravidla respektovat, užijete si Paříž v celé její kráse, nádherně s ní splynete a možná se i budete cítit lépe než běžný turista, který se jde podívat na „Eiffelovku“.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.