Kamenný most v Písku, někdy také označovaný jako Jelení most, je nejstarší dochovanou stavbou svého druhu v Česku a možná i v celé střední Evropě. Jeho historie sahá do druhé poloviny 13. století, kdy byl postaven za vlády krále Přemysla Otakara II. Vydáte-li se na výlet do Písku, můžete se těšit na poklidnou atmosféru umocněnou historickým kouzlem, které zde přetrvalo nejednu přírodní katastrofu.
Obranné věže chybí, jinak je most autentický
111 metrů dlouhý most přes Otavu měl strategický význam. Ve středověku spojil obchodní stezky mezi Čechami a Bavorskem. Vystavěn byl z pískovcových kvádrů, přičemž se stavitelé nechali inspirovat mostem v bavorském Řeznu. Na obou březích stály dvě obranné věže, které se nedochovaly. Vyzdoben je sochami svatých, z nichž však některé nejsou původními díly, ale kopiemi.
I když byl most v průběhu staletí několikrát opravován, zejména z důvodů četných povodní na Otavě, jeho původní podoba zůstala z velké části zachována, a tak se můžete i dnes po této krásné stavbě v klidu projít. Na rozdíl od pražského Karlova mostu totiž není zaplaven turisty, jak by se dalo očekávat. Panuje zde po celý rok klid a pohoda.
Most čelil desítkám povodní, ty nejhorší přišly v roce 2002
Kamenný most v Písku čelil v průběhu dlouhých staletí četným povodním, které prověřily stabilitu tohoto architektonického skvostu. Časovou osu velkých vod na Otavě v Písku si můžete prohlédnout na informační tabuli hned u mostu. Jsou zde vyznačeny všechny roky, během kterých most čelil velké vodě. Ta první přišla v roce 1432, poslední v roce 2013. Největšímu živlu však byla středověká stavba vystavena relativně nedávno, v srpnu 2002. Na fotografie z těchto povodní se také můžete podívat na infotabuli přímo u řeky.
Během vydatných dešťů dosáhla hladina Otavy rekordní výšky, průtok vody byl až padesátkrát vyšší, než je obvyklé. Kamenný most přestál nápor vody díky předchozí generální opravě a statickému zajištění pilířů v letech 1996 až 1998. Povodeň však způsobila rozsáhlé škody – strhla zábradlí, poškodila dlažbu i izolaci mostovky, odnesla kopii sochy anděla a tři kamenné chrliče.
Víte, že…
- Nejstarší kamenný most na našem území se nacházel v Praze. V roce 1342 jej zničila povodeň.
- Písek byl založen v roce 1254. Most byl postaven zřejmě několik let poté.
Po opadnutí vody začaly okamžitě obnovovací práce. Potápěči našli během průzkumu říčního dna části zničených zábradlí i sochu anděla. Trosky pak vyzvedla těžká technika. Významnou roli při rekonstrukci, která začala prakticky hned po velké vodě, sehrála dřívější pečlivá dokumentace, podle které restaurátoři určili původní odstíny kvádrů i další detaily. Části mostu, které se nenašly, byly nahrazeny mrákotínskou žulou z oblasti Telče. Rekonstrukce byla slavnostně zakončena 12. května 2003. Most je tak stále pěkný a autentický a hlavně dokazuje, jak moc pečlivě jej dávní stavitelé zkonstruovali.
V Písku je krásně
Plánujete-li výlet do jižních Čech, určitě se v Písku zastavte. V jeho centru a u Otavy na vás dýchne kus historie. Nebudete se zde mačkat mezi turisty jako třeba v Českém Krumlově, a přitom si užijete příjemnou atmosféru. Písek nabízí kombinaci historických památek, klidných uliček a krásné přírody, která zve k procházkám podél řeky.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.