V jedné domácnosti může společný účet představovat spoustu výhod. Náklady spojené s bydlením se mohou řešit z jednoho místa tak, že měsíčně na tento účet rovným dílem přispívají oba partneři. Co se s účtem ale stane, když jeden z partnerů zemře?
Společný účet partnerů, kteří spolu žijí, je skvělým způsobem, jak mít přehled o výdajích v domácnosti. V České republice zatím účet pro více vlastníků nabízí jen velice málo bank, proto se páry většinou rozhodnou pro zřízení běžného účtu se dvěma kartami. Účet je to jako každý jiný běžný, jen k němu mají přístup dva lidé – jeden jako majitel, druhý jako disponent. Je dobré mít zároveň i své vlastní, oddělené účty, z nichž budou oba partneři každý měsíc uvolňovat určitou finanční částku, která půjde na ten společný. Jaké pravomoci má disponent a co se stane v případě, že on či majitel účtu zemře?
Jak s účtem může nakládat disponent?
O tom, co všechno může se společným účtem disponent dělat, rozhoduje majitel. Využívat ho mohou oba skoro stejně, disponent však zpravidla nemá přístup k následujícím funkcím a službám:
- zrušení účtu
- žádost o úvěr
- přidání dalšího disponenta
- provedení změn ve smlouvě
- sjednávání dalších služeb nebo měnění těch stávajících
Co se děje v případě úmrtí disponenta?
V případě, že disponent zemře, stačí, aby majitel společného účtu tuto skutečnost bance oznámil a zrušil dispoziční právo dané osoby. To samozřejmě může udělat i v případě, že je disponent stále naživu, a to i bez jeho souhlasu. To se stává například při rozchodu či rozvodu partnerů, což zároveň může vést k nepříjemnostem, pakliže o tom dotyčná osoba neví.
Jaký je postup při smrti majitele účtu?
Pakliže majitel účtu zemře, stává se účet předmětem dědického řízení. I když disponent nemusí být nutně dědicem, peníze na společném účtu bývají po dobu řízení jen zřídka zablokovány. S financemi tedy může zacházet tak, jako tomu bylo doposud, minimálně dokud řízení neskončí. Pokud však nebyl určen dědicem, může mít tato situace nepříjemnou dohru s právoplatnými dědici. Při zřizování společného účtu se proto hodí sepsání závěti a domluvení se s disponentem či disponenty na podmínkách v případě úmrtí majitele.
Kateřina Houšková
Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.