Svět je plný překvapení a přesto, že věda dokáže vysvětlit většinu přírodních procesů, občas se objeví jev, který se vymyká i současným lidským zkušenostem. Představte si, že jste v lese, najednou se začnou kymácet stromy a hromady zeminy se zvedají a klesají, jako by se v půdě ukrývaly obrovské dýchající plíce. Ne, to není scéna z Pána prstenů, ale realita.
Stačí hodně vody a vítr
K ojedinělému jevu, kterému se v posledních letech začalo jednoduše říkat dýchající les, může dojít za určitých specifických podmínek. Není za ním nic nadpřirozeného, ani to nejsou plyny unikající z podzemí, které často vysvětlují podobné procesy. Stačí hodně vody.
„Pokud dojde k vydatným dešťům a silným větrům, půda se nasytí vodou a současně se uvolní soudržnost půdy s kořeny stromů. Vítr naráží do korun stromů a jeho síla se přenáší až na kořeny, které se ve změklé půdě začnou pohybovat a tak nadzvedávají zeminu. Dostatečně silný a dlouho trvající vítr může vést k lámání kořenů, a tak nějaké stromy mohou spadnout,“ vysvětlil celý proces arborista Mark Vanderwouw z kanadského Toronta.
Nejznámější video dýchajícího lesa bylo natočeno před několika lety v kanadském Quebecu.
The ground looks like it's breathing in this Quebec forest. pic.twitter.com/AeETAYJOdN
— Daniel🎗🏴 ॐ (@DannyDutch) October 20, 2018
Les skutečně dýchá
Na první pohled epická událost má racionální vysvětlení. Nejedná se zde o žádné dýchání, ale důsledek střetu dvou mocných živlů. Tím ale nemůžeme zavrhnout teorii o dýchajícím lese. Stromy provádějí fotosyntézu, což je oproti kymácejícím se stromům i s kořeny o poznání složitější proces. Přesto se nad ním nepozastavujeme.
Dokonce i půda svým způsobem dýchá. Malí mikrobi žijící pod zemí se živí oxidem uhličitým (CO2) uloženým ve spadaných listech a v kořenech rostlin. Plyny pak uvolňují zpět do ovzduší. Podle vědců se takovým způsobem každoročně dostane zpět do atmosféry 4 – 5 % ze zásob uhlíku v půdních organických hmotách. To je desetinásobek oproti tomu, co vyprodukuje člověk spalováním fosilních paliv.
Les tedy může dýchat, jen ne viditelným způsobem. Naše představivost se pojí se zkušeností, a tak zdánlivý pohyb půdy, která stoupá a klesá, nám evokuje dýchání daleko více než abstraktní vědecké popisy.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.