Mimozemšťan
Ilustrační obrázek. Zdroj: DALL-E 3 (vygenerováno pomocí AI)

Scéna, kterou shodně popsalo více než šest desítek dětí ze zimbabwské školy Ariel, jako by vypadla tvůrcům populárního seriálu Akta X ze scénáře. Byl pátek 16. září 1994, klidné africké městečko Ruwa ležící nedaleko metropole Harare opět zaléval žár letního slunce. Děti trávily přestávku na školním dvoře, když údajně najednou spatřily na nebi něco neobvyklého. Šlo o UFO? Svědectví mladých pozorovatelů byla velice věrohodná a konzistentní, přičemž někteří tvrdili, že se ten den dokonce s mimozemšťany setkali.


„Byli malí a měli velké černé oči“

Incident v Ariel School, jak vešla událost ve známost, je jedním z nejznámějších případů hromadného pozorování UFO a údajného setkání s mimozemskými bytostmi. Dodnes přitahuje zájem ufologů, ale i psychologů z celého světa. Neexistuje totiž jiný podobný případ s tak konzistentními svědectvími. Přesto jej lze i bez mimozemšťanů racionálně vysvětlit.

V uvedený den bylo přibližně 60 dětí ve věku od 6 do 12 let na školním dvoře. Shodně tvrdily, že pozorovaly létající objekty, které přistály na poli vedle školy. Z nich vystoupily malé hubené humanoidní bytosti s velkou hlavou, velkýma očima a měly na sobě černé kombinézy. S dětmi údajně navázaly kontakt pomocí telepatie. Některé děti při výpovědích tvrdily, že slyšely hlasy varující před ničením životního prostředí a před nebezpečnými technologiemi.


Případ na sebe rychle strhl pozornost médií i odborníků. Děti totiž byly krátce po incidentu odděleně vyslýchány a jejich výpovědi se víceméně shodovaly. John Mack z Harvardovy univerzity, psycholog, který během svojí kariéry vyslýchal několik osob, které tvrdily, že byly uneseny mimozemšťany, byl překvapen dětskou upřímností a jejich přesvědčením, že k události skutečně došlo a shledal, že si nevymýšlí. Děti také nezávisle na sobě nakreslily obrázky, které byly rovněž velmi podobné – létající disk a malá postava s velkýma očima byla na každém papíře.

V hlavní roli balvan a ruská raketa

Objevily se ale i pochybnosti. Skeptici začali tvrdit, že děti mají moc velkou představivost a poukázali na fenomén davové hysterie. Argumentovali také tím, že dospělí, kteří incident zkoumali, mohli svým přístupem děti nechtěně ovlivnit. Jenže i po letech je mnoho z těchto dnes již dospělých svědků přesvědčeno o autenticitě svého zážitku.

Jeden žák jménem Dallyn ale začal v roce 2023 tvrdit něco jiného. Údajně řekl několika svým spolužákům, že velký hladký balvan poblíž školy je UFO. Nabádal děti tak dlouho, až se školou začala šířit legenda o mimozemšťanech, kteří přistáli za budovou.

Davová hysterie se pak na plné obrátky mohla roztočit, když se z oběžné dráhy vracela ruská raketa Zenit-2. Z celé oblasti kolem města Ruwa přicházela svědectví o pozorování podivných světel, která se rozlévala po obloze a Zimbabwe tak na několik dnů propadlo UFO mánii.

Zenit-2
Raketa Zenit-2. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Jak se zdá, případ ze školy Ariel bude skutečně příkladem ukázkové davové hysterie, která společně s dětskou představivostí dokáže vytvořit věrohodný klam, kterému lze věřit. Podle odborníků je však stále podivné, jak moc byly dětské výpovědi shodné, což se u jiných podobných případů neděje.

Místo, o kterém píšeme:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts