Tým vědců z NASA oznámil objev exoplanety velikosti Země, která se nachází v takzvané obyvatelné zóně. Planeta by na svém povrchu mohla mít vodu v kapalném skupenství, což je základní předpoklad pro vznik mimozemského života.
Planeta nese označení Kepler-1649c a její objev proběhl prostřednictvím analýzy starších dat z Keplerova dalekohledu. Unikátnost objevu netkví jen v metodě reanalýzy dat z roku 2018. Významný je především fakt, že 300 světelných let vzdálená planeta je naší planetě co do velikosti a odhadované teploty vůbec nejpodobnější ze všech exoplanet objevených Keplerem.
Nově odhalený svět je jen 1,06krát větší než naše planeta a přijímá od své mateřské hvězdy 75 % světla oproti tomu, co Země dostává od Slunce. Exoplaneta tak může mít se Zemí velmi podobnou teplotu. Jedinou vadou na kráse objevu je skutečnost, že exoplaneta obíhá kolem červeného trpaslíka, a tak je možné, že životní prostředí na jejím povrchu nebude zrovna přívětivé.
„Tento zajímavý a vzdálený objev nám ale dává velkou naději, že mezi hvězdami leží druhá Země, která jen čeká na nalezení,“ řekl Thomas Zurbuchen z ředitelství vědeckých misí NASA ve Washingtonu. „Data shromážděná misemi jako Kepler a TESS budou i nadále přinášet velké objevy, protože věda rok co rok zdokonaluje své schopnosti detekovat Zemi podobné planety.“
Objekty vzdálené stovky světelných let je velmi těžké zkoumat, a tak není možné určit, jakou má Kepler-1649c atmosféru. K tomu vědci budou potřeboval daleko více informací. Ty by mohl v budoucnu přinést Vesmírný dalekohled Jamese Webba, jehož spuštění je plánováno na rok 2021.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.