vroucí řeka
Foto: ANIMAL TUBE, CC BY 3.0, Wikimedia

Řeka Shanay-Timpishka v peruánském deštném pralese představuje světový unikát. Teplota tohoto krátkého přítoku Amazonky se pohybuje mezi 50 až 100 °C. Místy tedy vaří. Podobné jevy jsou známé v blízkosti sopek, avšak zde žádná není. Příčina byla dlouho záhadou, dokud se v roce 2011 na místo nevydal geotermální vědec Andrés Ruzo.


Šest a půl kilometrů dlouhý tok s vroucí vodou je po mnoho generací uctíván členy místního domorodého kmene Asháninka. Šamani věří, že je vroucí voda v řece matkou všech světových vod, kterou rodí obří duch hada Yucamama. Tyto příběhy slýchával od svého dědečka i Andrés Ruzo, peruánský vědec aktuálně působící na Southern Methodist University v americkém Texasu. Už jako dítě považoval příběh za nepravděpodobný, občas se mu ale v myšlenkách vracel a před deseti lety skutečně dokázal tajemnou řeku objevit.

Související:  Jihoamerický kmen Guaraní žije pod neustálým tlakem farmářů, sebevraždy nejsou výjimečné

Ta přitom až tak neznámá nebyla. Několik drobných zmínek se objevilo už na počátku 20. století v časopisech, přesto zůstalo místo vědecky nepopsané. Ruzo začal zkoumat zdroj teplé vody, která je místy tak nebezpečná, že dokáže i zvířata uvařit zaživa.

Vědec po průzkumu celého toku vroucí řeky vypracoval teorii o nevulkanickém geotermálním útvaru. Tu představil v roce 2016. Zdroj tepla by v takovém případě měl pocházet z geotermálního gradientu Země. Ruzo popsal, jak dešťová voda dopadá na Amazonský prales, vsakuje se do zemské kůry, kde se zahřívá a v místech kolem toku řeky se prostřednictvím prasklin vrací na povrch v podobě horkých pramenů. Současně zdokumentoval řadu nových mikroorganismů žijících v extrémně vysokých teplotách.


Šaman u vroucí řeky na fotografii, kterou pořídil Andrés Ruzo:

Zkoumání však stále není u konce. Teorie popsaná peruánským vědcem vyžaduje, jak už to ve vědecké obci bývá, ověření a potvrzení. Nicméně vědecké zpopularizování vroucí řeky vedlo k nečekanému zájmu turistů, což může v případě obzvláště unikátních míst škodit. Zde ale číhá nebezpečnější predátor, a to těžba. Ta už se k oblasti s vroucí řekou přiblížila nebezpečně blízko a jen díky zpopularizování toku se ji podařilo zastavit.

Zdroje: Threehugger.com; Istagram@andresruzo

TIP:

Před cestou do Peru doporučujeme sjednat cestovní pojištění, velmi obsáhlý článek o pojištění sepsal portál duofinance.cz.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *