Baldwin Street
Baldwin Street. Foto: Oyvind1979, Volní dílo, Wikimedia

Často se říká, že i cesta je cílem a přesun z bodu A do bodu B může být zábavou i adrenalinem. Ve světě existuje mnoho ulic nebo silnic, které jsou samy o sobě tak poutavé nebo podivné, že začnou přitahovat turisty a ti se s nimi s chutí zkouší popasovat. My se zaměříme na ulice v městské zástavbě a představíme pět míst, ze kterých přechází zrak.


Novozélandská Baldwin Street

Baldwin Street v městě Dunedin na jižním ostrově Nového Zélandu je podle Guinnessovy knihy rekordů nejstrmější městkou ulicí na světa. Poblíž jejího vrcholu je sklon 19 stupňů. Místo se samozřejmě stalo turistickou atrakcí, lidé se fotí před krkolomně postavenými domy na svahu nebo se snaží ulicí co nejrychleji vystoupat ať už po vozovce nebo po schodech, které nahradily chodník. Z těchto pokusů vzešel i festival čokolády, během kterého se odvážlivci snaží každý rok do kopce po vozovce valit gigantický čokoládový bonbon.


Winston Churchill Avenue na Gibraltaru

Na Gibraltaru není místa na rozdávání. Zatím jedinou příjezdovou ulicí do tohoto zámořského území Spojeného království je Winston Churchill Avenue. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby hlavní třídu neprotínala přistávací plocha letiště. Provoz ulice je řízen podobně jako na železničním přechodu, jen se za závorami místo vlaku objeví vzlétající nebo přistávající letadlo. Letiště není nikterak rušné, přesto by tuto potíž měl vyřešen plánovaný tunel.


Lombard Street v San Franciscu

Z leteckého pohledu vypadá jako žížala. Na první pohled se může zdát, že jde o dílo vyšinutého architekta, ale ve skutečnosti je důvod barvy i tvaru části sanfranciské Lombard Street ryze praktický. Sklon ulice je tak strmý, že osm serpentin svah zmírňuje a zároveň umožňuje bezpečnější provoz. Jezdit je zde umožněno pouze jednosměrně z kopce, přičemž maximální rychlost je omezena na pět mil za hodinu. To je skoro vyhlídková jízda, a také, že je. Lombard Street si projede, nebo alespoň projde, snad každý turista v San Franciscu.



Most Nanpu v Šanghaji

Východní příjezd na šanghajský most Nanpu připomíná z leteckého pohledu bludiště nebo rozmotané klubko. Napojit několik víceproudých silnic ale jinak nešlo, a tak automobily stoupají nebo klesají podobně jako na patrovém parkovišti, jen ve zcela jiném měřítku. Místní říkají napojení špagetová křižovatka, ta vznikla v devadesátých letech minulého století a dodnes si s ní někteří neporadí ani s navigací. Spirálovité uspořádání ulice vyžaduje, aby vozidla udělala dvě otočky, než se dostanou na most nebo v opačném případě na složitou křižovatku.


Výjezd z dálnice v japonské Osace

S místem je to složité i v Japonsku. Vytvořit rychlostní spojení Osaky a Kjóta chtělo kuráž a fantazii. Tu mají v zemi vycházejícího slunce na rozdávání. Výjezd z dálnice Hanshin totiž prochází přímo mrakodrapem a tři patra šestnáctipodlažní budovy vyplňuje tunel. Konstrukce je kompromisem mezi stavební firmou, která byla japonskou vládou pověřena stavbou dálnice, a majiteli pozemku, kteří jej chtěli využít jako stavební parcelu pro kancelářskou budovu.


Znáte nějakou originální ulici v Česku? Napište nám do diskuze.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Nemusíte jezdit daleko, stačí do Belgie. Jedete po pěkné silnici, u nás by to byla asi tak II., vyjedete z lesa, louky po obou stranách silnice a najednou semafor. Svítí na něm červená, nikde nic nevidíte, metrová trava a najednou před vámi tak na 50 m přistává voj. stíhačka. Dráha přes trávu nebyla vidět.Rozsvítí se zelená a jedeme dále. Nejbližší město už nevím, ale nebylo to daleko od německých hranic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *