Jaký je nejdelší tvor na světě? Snad by to mohl být plejtvák obrovský nebo nějaký tropický had? Omyl. Tohle monstrum spadá do řádu trubýšů a nejspíše jej neznáte, protože jeho domovinou je hluboký oceán a setkání s člověkem jsou ojedinělá.
Objev extrémně dlouhého živočicha ohlásila v loňském roce expedice složená z vědců z několika australských institucí. K pozorování tohoto trubýše došlo v Indickém oceánu a vědce jeho velikost překvapila. Odborníci odhadují délku minimálně 45 metrů. Pro srovnání – nejdelší plejtváci dosahují maximální délky přibližně 30 metrů.
Check out this beautiful *giant* siphonophore Apolemia recorded on #NingalooCanyons expedition. It seems likely that this specimen is the largest ever recorded, and in strange UFO-like feeding posture. Thanks @Caseywdunn for info @wamuseum @GeoscienceAus @CurtinUni @Scripps_Ocean pic.twitter.com/QirkIWDu6S
— Schmidt Ocean (@SchmidtOcean) April 6, 2020
Trubýši jsou veskrze zvláštní tvorové. Jejich těla jsou, podobně jako u korálů, tvořena obrovskými koloniemi menších živočichů, kteří představují takzvaný centrální stvol. Každá z kolonií pracuje podobně jako orgány, nicméně celek funguje jako dravý jednotlivec, který je jedovatý a nebezpečný i pro člověka.
Tento jedinec stočený do spirály byl pozorován v hlubinách nedaleko západoaustralského pobřeží. Jeho tělo je tvořeno miliony kolonií, které prospívají tak, že sdílejí živiny z kořisti zachycené jedovatými chapadly pomocí trubic umožňujících nejen průchod důležitých látek, ale také průchod nervových signálů.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.