zeleň
Zdroj obrázku: NASA

V době plné ekologických varování a nepříjemných klimatických prognóz se přece jen občas objeví pozitivní zpráva o životním prostředí. Podle studie, kterou zveřejnila NASA, je svět zelenější než před dvaceti lety. Tomuto trendu překvapivě vévodí Čína a Indie.


Stav zeleně byl poprvé zkoumám před více jak 20 lety pomocí družic NASA. Nová studie ukazuje, že dvě rozvojové země s největším počtem obyvatel, zvyšují stav zeleně na svém území, a to díky ambicióznímu programu výsadby stromů v Číně a intenzivnímu zemědělství v Indii.

mapa
Mapa ukazuje přírůstek zeleně v Číně a Indii v procentech v letech 2000 – 2017. Kredit: NASA Earth Observatory

Nicméně ani tento pozitivní trend ekologizace planety nemusí znamenat vyhlídku lepší klimatické budoucnosti. Proces globálního oteplování je již nastartovaný a chyby způsobené v minulosti se budou jen těžko napravovat. Současný přírůstek zeleně je dílem člověka a podle vědců zatím není jasné, jak na uměle vytvořené porosty zareaguje ekosystém.

Výzkumníci poukazují na to, že aktuální přírůstek zeleně zdaleka nevyrovná škody způsobené ztrátou přírodní vegetace zejména v tropických oblastech. Nejhůře je na tom Brazílie a Indonésie. Nové zeleni chybí přírodní rozmanitost, kterou člověk nedokáže uměle vytvořit. Rama Nemani z vědeckého centra NASA však pozitiva vidí: „Lidé si v devadesátých letech uvědomili problém a věci se zlepšily.“



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts