Jeden ze světově nejpoužívanějších pesticidů, chlorothalonil, bude brzy v Evropské unii zakázán poté, co Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) vyjádřil obavu o jeho negativním vlivu na lidské zdraví a životní prostředí. Chlorothalonil je fungicid, který zabraňuje šíření plísní na plodinách. V USA a ve Velké Británii je dokonce nejpoužívanějším fungicidem. Rozhodnutí EU vzbudilo nevoli mezi zemědělci.
Státy EU hlasovaly pro zákaz na základě poznatků nedávného výzkumu EFSA, který identifikoval chlorothalonil a další fungicidy jako nejvýznamnější faktor spojený s prudkým poklesem populace čmeláků. Dále zde existuje vysoké riziko pro obojživelníky a ryby díky kontaminaci podzemních vod a možnost, že mohou tyto látky způsobovat narušení struktury DNA.
Chlorothalonil se celosvětově používá od roku 1964 na ječmen a pšenici, stejně tak jako na brambory a luštěniny. Zákaz bude formálně přijat na přelomu dubna a května 2019, poté vstoupí v platnost o tři týdny později. Spojitost mezi působením chlorthalonilu a úbytkem populace čmeláků byla odhalena již v prosinci 2017. Výsledky vědce překvapily a nyní studují vliv fungicidů na včely. Nicméně z dlouhodobého výzkumu ve Velké Británii plyne, že oproti roku 1980 došlo k poklesu ploch opylených hmyzem až o jednu čtvrtinu.
Zemědělci se naopak bojí o budoucí úrodu. Chris Hartfield z britského Národního svazu zemědělců řekl, že se obává šíření mykotický onemocnění plodin a také toho, jak budou plodiny rezistentní vůči dalším chorobám. Podle Hartfielda Evropská komise jedná unáhleně a nezvážila všechna pro a proti.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.