Mezinárodní letiště v kyperské Nikósii bylo v minulosti po několik let hlavním dopravním uzlem ostrova. Jeho zlaté časy již dávno pominuly. Ve své době jedny z nejmodernějších letištních terminálů chátrají již od roku 1974, kdy byl celý areál obehnán ostnatými dráty a ponechán svému osudu. Dodnes na plevelem porostlé ranveji postává rezivějící letadlo, které už dávno není schopné létat. V halách sedá prach a jejich interiér pomalu ale jistě nahlodává zub času. A tak tomu bude i další roky.
Politika nade vše
Bolestivý pohled na opuštěné letiště připomíná stále otevřenou ránu tohoto krásného středomořského ostrova. Kypr získal nezávislost v roce 1960, ale od roku 1974 je fakticky rozdělen na dvě části, kdy eskalovalo napětí mezi řeckokyperskou většinou a tureckou menšinou. Na řecký pokus svrhnout kyperského prezidenta odpovědělo Turecko vojenskou invazí a od té doby ovládá zhruba třetinu ostrova.
Mezi řeckokyperským jihem a tureckým severem vznikla nárazníková zóna spravovaná OSN, která je na určitých místech až několik kilometrů široká. Tato zóna prochází i Nikósií, respektive Lefkósií na severu, a letiště leží přímo v jejím středu.
Když perla východního Středomoří padá na dno
Mezinárodní letiště sloužilo veřejnosti od roku 1968. Za šest let provozu vznikly moderní terminály se špičkovým vybavením, restauracemi a obchody. Do roku 1973 prošlo letištními turnikety téměř 800 tisíc cestujících, ale vzkvétající místo, které mělo být hlavní dopravní tepnou východního Středomoří dostalo tvrdou ránu, protože se stalo jedním z hlavních cílů turecké armády.
Nálety a těžké boje mezi řeckými a tureckými silami vyřadily letiště z provozu a prakticky zastavily zájem turistů o ostrov. Násilí ukončila až intervence OSN v srpnu 1974. Přístup na letiště je od té doby pro veřejnost silně omezen a proměňuje se v místo duchů.
Na ranveji letiště obehnaného ostnatými dráty dodnes stojí chátrající osobní letadlo Trident Sun Jet. Podle OSN už ale nikdy nebude schopné letu, protože mu byly demontovány motory kvůli opravě jiného stroje. Dnes opuštěný komplex hal a hangárů měl být využíván pro mírové hovory mezi oběma znepřátelenými stranami, nicméně snaha najít uspokojivé mírové řešení pro obě strany skončila ve slepé uličce.
Letiště tak dál chátrá a příroda si jej neviditelnými chapadly bere zpět k sobě – ranveje zarůstají a budovy se pomalu rozpadají. Kdysi rušný uzel se během několika týdnů proměnil v tiché memento své krátké slávy. Halami se prohání vítr, čas od času je navštíví zbloudilý opeřenec. A pokud se nenajde mírové řešení, které by Kypr znovu sjednotilo, areál letiště bude dále podléhat pomalé zkáze.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Severní třetinu Kypru Turecko neovládá, ale okupuje. Už 50 let – a stále na něj nejsou uvaleny žádné sankce.