Devil's Bath
Foto: Henna K., CC BY-NC 2.0, Flickr

Vulkanická oblast Wai-O-Tapu na severním ostrově Nového Zélandu je pestrým geotermálním světem, který se začal formovat přibližně před 200 000 lety. Turisticky nejatraktivnější částí komplexu je místo zvané Ďáblova lázeň (Devil’s Bath). Kdo jiný by se také chodil koupat do páchnoucího pastelově zeleného jezírka plného síry?


Krásná barva, hrozný zápach

Zelený kal jezírka způsobují usazeniny síry v kombinaci s velkým množstvím minerálů přítomných v půdě této bohaté a krásné oblasti. Odstín a intenzita zbarvení pak záleží na sklonu a síle slunečních paprsků, a tak barva přechází od žlutozelené, přes pastelovou zelenou až po takzvanou vagónovou zeleň. Říká se, že barva Ďáblovy lázně je každý den jiná, přesto nádherná, zároveň však i trochu strašidelná.

Horší je to s „unikátní“ vůní, kterou návštěvníci popisují jako pach zkažených vajec či dokonce jako stoku. Výpary vzniklé z usazenin síry dodávají oblasti charakteristický odér, přičemž nejlépe je cítit na vyhlídkové plošině, odkud je na jezírko nejkrásnější výhled.

Související:  Senegalské jezero Retba je růžové jako žvýkačka. Může za to neškodná bakterie

V maorštině znamená Wai-O-Tapu „posvátné vody“. Oblast je veřejnosti přístupná jen z malé části, ale i tak pohled na gejzíry a další pestrobarevná jezírka a kaluže ohromí. Ďáblova lázeň je součástí parku „Wai-O-Tapu Thermal Wonderland“ a většina návštěvníků okamžitě míří k zelené páchnoucí tůni, kde by snad ani Rákosníček nevydržel. Nádherné snímky však stojí za překonání sebe sama, přece jen na závan nepříjemného pachu se dá po chvilce zvyknout. Stačí pozorovat hladinu, jak se její barva proměňuje podle hry slunce a mraků odehrávající se nad vámi.


Koupání opravdu jen pro ďábla

Pokud byste si snad chtěli ďáblovu lázeň vyzkoušet na vlastní kůži, raději se zastavte. Jezírko je ke koupání krajně nevhodné. Zelená voda je natolik kyselá, že by jen rychlé ponoření způsobilo minimálně svědění, ale spíše by se vám začala nepříjemně loupat podrážděná pokožka.

V zelené stoce se tak může koupat opravdu jen ďábel. Ještě ho tam ale nikdo nikdy neviděl. Zřejmě má rád soukromí a lázeň si užívá, když na jezírko dopadne tma. Tehdy i hladina ztmavne, odér však zůstává.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Moc pěkné místo. Byl jsem tam a je to zážitek. Jen oprava : foto 4/6 není Devils Bath ale Artist pallete a v pozadí Champagne pool ve stejné oblasti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *