kolečkové brusle
Ilustrační foto.

Ohromný rozvoj a výstavba cyklo a inline stezek je hlavním důvodem, proč je jízda na kolečkových bruslích tak rozšířená, a to doslova mezi všemi generacemi. Jízda na kolečkových bruslích je vcelku jednoduchá, a především hodně zábavná. Jedná se o příjemnou volnočasovou aktivitu i možnost zlepšit si fyzickou zdatnost a i obratnost. Řada lidí jezdí na bruslích i kvůli dosažení nebo udržení vhodné váhy. Jak vybrat pánské nebo dámské kolečkové brusle?


Dělení kolečkových bruslí podle konkrétního uživatele

  • Kolečkové brusle dámské – jsou cíleně konstruovány na fyzickou vybavenost žen. Jde tedy o lehčí váhu, úzké zpracování přes nárt a kolem kotníku. Dámské brusle jsou klasicky k dispozici v jemném nebo neutrálním designu.
  • Kolečkové brusle pánské – jsou oproti tomu připravené nést vyšší zátěž, jsou více odolné a mají robustnější zpracování oblasti nártu i lýtka.

Obojí typy bruslí je možné vyzkoušet nebo výhodně koupit například ve sportovně zaměřeném obchodě Decathlon.

Typy bruslí podle využití

Také kolečkové brusle můžete vybírat podle toho, jak a kde chcete jezdit, kolik máte zkušeností, nebo na co jízdou na bruslích cílíte.

  • Pro začátečníky – pokud jste v jízdě na bruslích spíš teoretiky než praktiky, začínejte na bruslích, které jsou k tomu uzpůsobeny a zajistí vám vysoký komfort využívání při získávání prvních zkušeností. Začátečnické brusle mají většinou menší kolečka (asi 72 – 80 mm), také nižší rám a pohodlně měkkou botu.
  • Rekreační brusle – jsou někdy označovány také jako fitness brusle. Hodí se mimo jiné i pro začátečníky, ale vyhledávané jsou uživateli se zkušenostmi, kteří mají v oblibě hladké povrchy, snadnou ovladatelnost a lehkost pohybu. To vše tyto brusle zajišťují především díky průměru koleček od 80 do 90 mm. Tyto brusle se hodí pro sportovní vyžití a zlepšování fyzické kondice.
  • Profesionální sportovní brusle – také jízda na kolečkových bruslích patří mezi výkonnostní disciplíny. Pokud se tomu chcete věnovat na závodní úrovni, pak se zaměřte na výběr závodních bruslí. Ty mají obvykle 3 -5 koleček v prodlouženém rámu, a to o průměru 100 – 110 mm. Tyto rozměry dodají vašim nohám velkou rychlost, stabilitu i dostatečnou lehkost. Kolečka jsou tvrdší a nemají rády nerovnosti terénu – hodí se proto především do speciálně upravených drah.
  • Brusle pro agresivní jízdu – tak se dá nazvat typ aggressive brusle, které jsou ideální pro náročné triky – skákání, akrobatické kousky a jiné náročné prvky. Jsou těžké, ale pevné, stabilní a s vysokou ovladatelností. Výška koleček je 50 – 600 mm. Brusle jsou většinou opatřeny zpevňovacím rámem.
  • Trekové brusle – ty v sobě zahrnují vyžití pro sport i rekreaci. Jsou trochu netradičně opatřeny kolečky ve dvou řadách a navíc mají i brzdu umístěnou v přední části. Neporadí si s nerovnostmi, ale nabídnou skvělé zážitky při tanci nebo krasobruslení na rovném povrchu.
  • Hokejové brusle – jsou důkazem, že i na inline bruslích můžete hrát hokej. Speciální brusle jsou konstruovány pro častou a rychlou změnu směru, k zátěži i vysokým výkonům. Výška 72 – 80 mm dává kolečkům možnost zvládat ostré zatáčky i prudké starty.
  • Městské brusle – jsou možností, jak se vypořádat se všemi terénními výzvami ve městě. Zvládnou časté přejezdy mezi různými druhy povrchů, zároveň jsou dostatečně ovladatelné, stabilní a spolehlivé.

Tvrdost koleček

Dámské i pánské brusle jsou opatřeny kolečky, které se vyrábí z litého polyuretanu. Každý druh bruslí má jinou tvrdost, která je udávána v jednotkách značených A. Měkké jsou pak označovány např. 74 A, extrémně tvrdé pak 100 A. Větší tvrdost koleček znamená větší rychlost jízdy, ale i vyšší otřesy a také rychlejší opotřebení.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *