Manila
Manila. Foto: Pixabay

Mnoho pobřežních měst se propadá až o několik centimetrů ročně. Ve spojení se zvyšující se hladinou světových oceánů jsou tyto oblasti vystaveny většímu riziku záplav. Znepokojivé zjištění vyplývá ze satelitních dat. Analýza, kterou vypracovali vědci z University of Rhode Island, byla zveřejněna v nejnovějším vydání prestižního magazínu Geophysical Research Letters.


Vědci vytipovali 99 pobřežních měst na šesti kontinentech. K analýze využili satelitní data nashromážděná v letech 2015 až 2020 dvojicí družic mise Sentinel-1 provozované agenturou ESA. Přístroje na jejich palubě vyzařují mikrovlnné signály směrem k zemskému povrchu a poté je odražené zachycují. Díky tomu je možné na milimetr přesně určit nadmořskou výšku zemského povrchu.

Každý z dvojice satelitů obíhá stejnou část planety s periodou 12 dní. Vědci tak mohli vysledovat, jak se zemský povrch v průběhu času deformoval. Největší míru poklesu zaznamenali v asijských městech, kde byla změna až pět centimetrů za rok. Jedná se o čínský Tchien-ťin, filipínskou Manilu a Karáčí v Pákistánu. V další třicítce přímořských velkoměst dochází k poklesu o více než centimetr za rok.

propad měst
Na mapě jsou červeně zobrazena místa s poklesem nadmořské výšky. Zdroj: M. Wei, Geophysical Research Letters. CC-BY-SA 4.0

Tento trend je velmi znepokojivý, neboť současně s propadem dochází ke stále intenzivnějšímu stoupání hladiny světového oceánu. Lidé žijící v těchto velkoměstech jsou tak ohroženi na dvou frontách současně. Hrozí masivnější záplavy i hromadné migrace do vnitrozemí.


Vedoucí studie Matt Wei předpokládá, že propadání povrchu je z velké části spojeno s lidskou aktivitou v postižených oblastech. Krajina má tendenci se usazovat, pokud je ve velkém množství odčerpávána zásoba podzemní vody. S tím souhlasí i vědci, kteří se na studii nepodíleli.

V minulosti v čínské Šanghaji či indonéské Jakartě docházelo k propadání v průměru o více než 10 centimetrů za rok. Po vládních nařízeních omezujících spotřebu podzemní vody se však pokles v těchto místech výrazně zpomalil. To je důvod k naději a zamyšlení pro další ohrožená velkoměsta.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts