Kruhová pole v Kansasu
Kruhová pole v Kansasu. Foto: NASA, Volné dílo

Brouzdáním v satelitních mapách lze narazit na celou řadu zvláštností. Některé z nich jsou patrné pouze z ptačího pohledu, a tak mnoho významných historických objevů bylo zaznamenáno až s příchodem letectví. Jiné fenomény zrodila teprve moderní doba. Jako třeba kruhová pole. Prohlížíte si letecké snímky krajiny a najednou narazíte na souměrné čtvercové plochy vyplněné dokonalými kruhy, možná se zarazíte a přemýšlíte, o co by se mohlo jednat. Vždyť takové uspořádání polí není zrovna obvyklé, obzvláště ne v našich končinách.


Překvapující geometrická přesnost

Na kruhová pole narazíte převážně na jihu Spojených států. Souměrné čtvercové plochy vyplněné kruhem rostoucích plodin přitom nejsou ze zemského povrchu až tak do očí bijící. Pokud byste se mezi nimi ocitli, spíše vás zaujme geometrická uspořádanost polí, která v úhlu 90 stupňů křižují cesty táhnoucí se od obzoru k obzoru. Nejvíce jich je k vidění na pomezí Kansasu, Oklahomy, Colorada a Texasu.

Jde snad o nějaký experiment? Fanoušci seriálu Akta X by jistě nějaké vysvětlení našli – modifikované plodiny, experimentální postřiky či snad tajné kódy rafinovaně ukryté v polích. Samozřejmě to tak není, ale internetová fóra těmito názory v ještě nedávné minulosti hýřila.


Důmyslný zavlažovací systém

Vysvětlení je však prosté. Na „vině“ přesně vymezené kruhové plochy je způsob zavlažování plodin pomocí pivotového zařízení se středovým čepem. Tuto účinnou metodu distribuce vody na pole navrhl v roce 1940 jistý coloradský farmář jménem Frank Zybach. Zpočátku nebyl jeho vynález spočívající v instalaci zavlažovacího systému ve výšce necelých dvou metrů přijat s pochopením, a tak se zavlažování s centrálním pivotem dostalo do povědomí farmářů až v polovině 50. let. V té době Zybach svůj vynález prodal společnosti Valley Manufacturing, z níž vzešla firma Valmont Industries, která prosperuje dodnes.

Kruhové zavlažování
Kruhové zavlažování. Foto: Matt Green, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Centrální zavlažovaní se skládá z několika segmentů potrubí s rozstřikovači namontovanými na kolových věžích pohybujících se v kruhu. Tím vzniká charakteristický tvar pole, přičemž ve středu kruhu je umístěn zdroj vody, respektive její přívod.

Tento systém je samozřejmě využitelný pouze v rovinatých nebo mírně zvlněných oblastech a jeho výhoda spočívá v rovnoměrném a pravidelném přísunu vláhy pro plodiny. Kromě USA je využíván například v Austrálii a v pouštních oblastech, kde se vytvářejí podobné kruhy viditelné na satelitních mapách. Zázrak se tedy ani tentokrát nekoná.

Zdroje: Wired; NASA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *