Nový Zéland
Pohoří Jižního ostrova. Zdroj: Pixabay

Nadprůměrné teploty letošního léta netíží jen Kanadu nebo Skandinávii. Nebývale teplo je i na jižní polokouli. Meteorologové na Novém Zélandu zaznamenali vůbec nejteplejší červen od začátku vedení záznamů před 110 lety.


V červnu padl teplotní rekord na 24 stanicích, přičemž průměrná teplota byla vyšší o 2 °C. Obzvláště teplé počasí panovalo ve městě Motueka, které leží v severní části Jižního ostrova, kde se průměrná teplota vyšplhala na 10,8 °C, což je o 3,2 °C více než průměr za období 1981 – 2010. Vůbec nejvyšší teplotu 22 °C zaznamenali meteorologové v Hastingsu na Severním ostrově.

Průměrná teplota na Novém Zélandu se za posledních sto let zvýšila o 1 °C. Podle novozélandské meteorologické instituce NIWA se ale poslední roky ještě více vymykají. Loňský červen byl nad průměrem o 1,64 °C.


Na jižní polokouli panuje zima, nicméně počasí obou ostrovů je letos ovlivňováno prouděním vzduchu od severovýchodu ze subtropické oblasti a ovlivňuje tak klima na celém Severním ostrově a zasahuje na více než dvě třetiny Jižního. Zejména pro jižní části země znamenají mírné zimy problém, zemědělci potřebují mráz a provozovatelé místních lyžařských areálů sníh. Nic z toho se zatím ani v náznaku neobjevilo.

Nejvytíženější lyžařské areály Queenstown’s Coronet Peak a Wanaka’s Cardrona Alpine Ski Resort zatím vůbec neotevřely. Podle provozovatelů panují příliš vysoké teploty, a tak není možné ani umělé zasněžování.

Novozélandští meteorologové zatím změnu počasí neočekávají.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *