Dálnice v Rakousku na A10
Dálnice A10. Foto: Svetobeznik.info

V Rakousku již od 1. prosince 2018 platí nové roční dálniční známky pro rok 2019. Stejně jako u nás mají platnost celých 14 měsíců. Se známkou na rok 2019 proto můžete cestovat po rakouských dálnicích i v lednu 2020. Letošní leden ale ještě můžete využít známku na rok 2018. Kromě ročních vinět jsou k zakoupení kupony desetidenní nebo dvouměsíční. Všechny kupony mají žlutou barvu. V Rakousku jsou také zpoplatněny některé tunely.


Ceny dálničních kuponů v Rakousku v roce 2019

Oproti minulému roku se cena známek v Rakousku drobně zvýšila. Ceny pro osobní vozy a motocykly jsou následující.

Kupon Osobní vozy Motocykly
Desetidenní 9,2 euro 5,3 euro
Dvouměsíční 26,8 euro 13,4 euro
Roční 89,2 euro 35,5 euro

Při častém cestování po této alpské zemi se nejvíce vyplatí roční kupon. Jedete-li na dovolenou k moři nebo do Alp, je ideální zakoupit nejkratší desetidenní kupon. V případě 2 – 3 týdenní dovolené je nutné použít tyto kupony dva. Starý kupon vždy odlepte, rakouská dálniční policie tento drobný přestupek ráda pokutuje.

Kupony seženete na většině pump v Rakousku a nebo u dálničních čerpacích stanic před hranicemi. Prodejní místa jsou označena „Vignette“. Chcete-li mít jistotu, můžete kupon s drobnou přirážkou zakoupit v Česku na pobočkách ÚAMK nebo na vybraných čerpacích stanicích.


Elektronická dálniční známka v Rakousku

Za stejné ceny můžete získat rakouskou elektronickou dálniční známku, která je přiřazena k SPZ vozidla. Zakoupit ji můžete v e-shop ASFINAG, ale je zde jeden háček, protože digitální kupon musíte objednat v předstihu 18 dní.

Vybrané zpoplatněné úseky v Rakousku v roce 2019

V Rakousku jsou nad rámec cen za dálniční kupony účtovány i jednorázové poplatky za průjezdy některými úseky. Zpravidla se jedná o alpské tunely. Ceny jsou stejné pro osobní vozy, obytné automobily i motocykly s výjimkou Katschberského tunelu, kterým mohou motocyklisté projet zdarma.

Oproti roku 2018 se u většiny zpoplatněných úseků zvedla cena za jeden průjezd o 50 centů. Pro řidiče, kteří projíždějí vybranými úseky často, existuje možnost zakoupení karty umožňující neomezený počet vjezdů za rok, případně za jiný časový úsek. Pro cestování na dovolenou se však tato možnost nevyplatí.

Dálnice Úsek Poplatek
A9 Gleinalmský tunel 9 euro
A9 Bosrucký tunel 5,5 euro
A10 Katschberský tunel 11,5 euro
A11 Tunel Karavanken (do Slovinska) 7,2 euro
A13 Brennerský tunel 9,5 euro
S16 Arlberský tunel 10 euro

Poplatky za tunely můžete platit hotově nebo kartou.

Detailnější rozpis cen najdete na
www.asfinag.at/toll/route-and-digital-section-toll/route-rates

Shrnutí

Poplatky za dálnice v Rakousku jsou velmi přívětivé a jejich systém je přehledný. Při cestě do Chorvatska, Itálie nebo do Alp se rozhodně nevyplatí dálnice objíždět po silnicích nižších tříd. Některým zpoplatněným tunelům se dá vcelku dobře vyhnout, ale musíte počítat s velkým stoupáním, které nemusí být pro plně naložený vůz věcmi na dovolenou příjemné. Vyráží-li vás na dovolenou více, můžete například místo dvou osobních automobilů využít pronájem dodávky nebo minibusu, kam se vejde více pasažérů. Ušetříte za dálniční poplatky i za pohonné hmoty.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts