autem do alp
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zimní dovolená uprostřed evropských velehor přináší radosti i starosti. Starosti jsou spojené především s vlastní dopravou do dané destinace, a proto je třeba vůz na tuto cestu dostatečně připravit. Alpské povětrnostní podmínky dokáží často pořádně potrápit i ostřílené řidiče a rozhodně nejsou srovnatelné s českými horami.


Zimní pneumatiky v alpských zemích

Přestože v některých alpských zemích není použití zimních pneumatik nařízené zákonem, jsou zejména v horských oblastech nutností. Minimální hloubka dezénu by měla být 4 mm, ale pro lepší jízdu zejména na sněhu doporučujeme dezén ještě hlubší. Vybavíte-li vozidlo kvalitním zimním obutím, neporušíte v žádné alpské zemi zákon. Zde je přehled povinnosti zimního obutí v Alpách:

  • Rakousko – povinnost zimního obutí je od 1. 11. do 15. 4., minimální hloubka dezénu 4 mm
  • Německo – použití zimních pneumatik je povinné za nepříznivých povětrnostních podmínek, minimální hloubka dezénu 4 mm
  • Itálie – povinnost zimního obutí je rozdělena dle oblastí, pro Alpy platí 15. 10. – 15. 4., minimální hloubka dezénu 4 mm
  • Slovinsko – povinnost zimního obutí je od 15. 11. do 15. 3., minimální hlouba dezénu 3 mm
  • Švýcarsko – v této zemi je zimní obutí pouze doporučené
  • Francie – použití zimních pneumatik je povinné za nepříznivých povětrnostních podmínek, minimální hloubka dezénu 3,5 mm

Bez sněhových řetězů do Alp nejezděte

Sněhové řetězy jsou stejně jako zimní pneumatiky nezbytnou součástí cestování po zimních Alpách. Jejich povinné použití platí v Německu, a to za extrémních zimních podmínek. Oblasti, kde je nutné řetězy použít, vyznačuje dopravní značka. V ostatních alpských zemích jsou součástí doporučené výbavy a při jízdě v extrémních podmínkách bez řetězů hrozí pokuta. Ještě tučnější pokuta by vám hrozila, pokud byste v důsledku nepoužití sněhových řetězů způsobili nehodu.

sněhové řetězy
Sněhové řetězy jsou doslova nutností. Foto: Pixabay

Ještě než do Alp vyrazíte, vyzkoušejte si doma v klidu, jak se řetězy nasazují a napínají. Zbytečně s nimi ale nejezděte po vozovce bez sněhu nebo ledu, protože hrozí jak poškození řetězů, tak povrchu vozovky. Nezapomeňte, že se sněhovými řetězy můžete jet maximálně 50 km/h.


Nářadí na sníh

Ačkoliv se to v našich podmínkách může zdát banální, přítomnost kvalitní škrabky na led smetáku na sníh v Alpách stoprocentně oceníte. Ke škrabce mějte rukavici, nebo si kupte škrabku přímo s rukavicí. Smeták doporučujeme teleskopický, abyste se zbytečně neumokřili sněhem při jeho odstraňování z auta. V některých alpských zemích je vaší povinností udržovat automobil bez sněhové pokrývky.

Provozní kapaliny na cestu do Alp

Ve vysokohorských oblastech hrozí silné mrazy, proto vůz připravte na extrémy, které v Česku jen tak nenastanou. Pokud vlastníte dieselový automobil, raději natankujte zimní naftu do -30 °C (běžná je do -20 °C). Tu nabízejí některé české čerpací stanice a zcela jistě ji seženete v horských oblastech. Benzín mrzne až při -40 °C, takový teplotní extrém není až tak pravděpodobný, proto si nemusíte dělat obavy.

Z dalších provozních kapalin myslete na směs do ostřikovačů, kterou použijte také vhodnou do teploty -30 °C a zkontrolujte si, zda máte dostatek nemrznoucí směsi do chladiče. Vezměte s sebou i malou náhradní zásobu obou kapalin.

Další rady a tipy pro cestu autem do Alp

I malé nepříjemnosti dokáží pokazit dovolenou. Při cestě do Alp a zejména v horách doporučujeme mít v autě:

  • deku
  • jídlo a pití (čaj v termosce) pro případ zácpy
  • vždy dostatek paliva v nádrži
  • tekutý rozmrazovač zámků pro případ jeho zamrznutí
Alpy
Silnice jsou v Alpách dobře udržované, přesto dokáží překvapit. Foto: Pixabay

Pokud je to možné, neparkujte v mrazech se zataženou ruční brzdou, ale se zařazenou jedničkou nebo zpátečkou. V opačném případě hrozí zamrznutí táhla a brzdičů ke kotoučům. Při parkování v kopci používejte klíny.

Tyto rady lze samozřejmě využít i pro cestu do českých hor nebo do Tater. Vždy buďte připraveni na extrémní počasí a nic nepodceňujte. Pokud vyrážíte kamkoliv do zahraničí, vždy si nastudujte tamní předpisy a povinnou výbavu.

 


Reklamní sdělení:

Zde můžete koupit svůj nový vůz: 420auto.cz

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts