Sagrada Família Barcelona
Sagrada Família. Foto: Svetobeznik.info

Chlouba Barcelony, Gaudího monumentální projekt katedrála Sagrada Família, dostane 136 let od zahájení stavby oficiální stavební povolení. Dokument, který ve čtvrtek 18. října posvětila starostka Barcelony Ada Calou, vejde v platnost začátkem roku 2019 a mimo projektu dostavby počítá i s úpravou infrastruktury v okolí katedrály a s vybudováním vstupu z metra přímo do objektu.


Sagrada Família je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Španělsku. Její stavba začala již v roce 1882. Autorem původního návrhu byl architekt Francisco de Paula del Villar y Lozano, ale ihned po započetí stavby se katedrály ujal Antonio Gaudí. Monumentální katedrála je architektonickým klenotem v mnoha ohledech. Její exteriér i interiér je vlastně vyobrazením příběhu o životě, ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista a o dalších zásadních biblických tématech. Každý detail katedrály je do posledního milimetru promyšlený a unikátní.

Stavba katedrály však přinesla mnoho problémů, jež stále oddalují její dokončení. Už sám Gaudí pochyboval o její dostavbě. Na katedrále pracoval až do své smrti v roce 1926, kdy ho srazila tramvaj. Vzhledem k tomu, že Gaudí v posledních letech svého života nedbal na svůj vzhled, účastníci nehody si zprvu mysleli, že jde o sraženého žebráka.

Související:  Poznáváme Andalusii: Córdoba je perlou jihu Španělska

Stavba pokračovala i po smrti slavného architekta podle jeho vypracovaných dokumentů. K dalšímu neštěstí však došlo ve druhé polovině třicátých let, kdy Španělsko zužovala občanská válka. Část katedrály zachvátil požár a oheň s sebou vzal i Gaudího návrhy na dostavbu. Kopie bohužel neexistovaly. O pokračování velkolepého díla se postaral Gaudího spolupracovník Francesc de Paula Quintana, který znovu pouze z paměti Gaudího návrhy vypracoval.


Nyní je dostavba katedrály naplánována na rok 2026, kdy uplyne sto let od Gaudího tragické smrti. Vzhledem k tomu, že se Sagrada Família staví už víc jak století, jde o velmi odvážný plán. Nově vydané stavební povolení nahrazuje dokument z roku 1897. Původní dokument pouze zmiňuje stavbu katedrály, ale v žádné případě nejde o povolení ke stavbě v jeho opravdovém smyslu.

Plán na dostavbu počítá s investicemi ve výši 36 miliónů eur. Centrem sporů ale stále zůstává dostavba hlavní fasády, která podle Gaudího návrhů zasahuje do míst, kde nyní stojí bytové domy. Pokud se fasáda katedrály Sagrada Família dokončí přesně podle projektu, bude nutné zbourat několik domů, což se samozřejmě nelíbí jejich obyvatelům.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts