velryba
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Japonsko chce od července 2019 znovu zahájit komerční lov velryb. Podle japonských úřadů je konzumace velrybího masa součástí kulturní tradice země a nyní nastala vhodná doba na zrušení zákazu. Velryby v japonských vodách prý nepatří k ohroženým druhům a konzumace rybího masa v Japonsku stále klesá.


Zákaz obchodního lovu velryb byl zaveden Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) v roce 1986 poté, co byly některé druhy téměř vyhubeny. V současnosti to podle japonských představitelů již neplatí. Mluvčí vlády Yoshihide Suga oznámil, že lov by byl omezen pouze na japonské vody, kde již není velrybí populace ohrožena a měl by probíhat tak, aby kytovci znovu nestáli na prahu vyhynutí. Přesto je očekávána mezinárodní kritika.

Japonsko mnoho let loví velryby pro vědecký výzkum. Tento status je však často napadán, protože maso z odchycených velryb se dále prodává do obchodů. Ročně je tak zabito 200 až 1200 živočichů, což se prakticky vyrovná komerčnímu lovu. Japonci tvrdí, že odchyt je vědeckou metodou zjišťování populace kytovců.

Pokud by Japonci znovu začali lovit kytovce, zavázali se, že přestanou na jižní polokouli i v arktických vodách, kde nyní loví velryby pro vědecké účely. Podobného statusu chtějí dosáhnout i další tradiční velrybářské národy – Norsko, Island, Grónsko a Faerské ostrovy.

Zdroj: bbc.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts