Charla Nash a Travis
Charla Nash a Travis. Foto: Volné dílo, WIkimedia

Šimpanz jménem Travis byl milovaným domácím mazlíčkem manželů Heroldových. Žil s nimi v domácnosti skoro od narození a v roce 2009 byl součástí jejich rodiny již více než 10 let. Během společných roků si získal lásku nejen své vlastní rodiny, ale celého okolí ve státě Connecticut – stal se jakousi místní celebritou. Avšak ani po takové době a se spoustou lásky jeho duše divokého a dravého zvířete nikam nezmizela. Jen dřímala pod povrchem, až se jednoho dne ukázala v plné a brutální síle. Tehdy Travis krutě napadl nevinnou ženu a připravil ji nejen o obličej.


Šimpanz byl milovaným členem rodiny

Travis byl v mnoha ohledech jako vlastní dítě manželů Heroldových. Oblékal se, pomáhal s domácími pracemi, uměl používat počítač, zkrátka se choval velmi podobně jako člověk. Byl milovaným a rovnocenným členem rodiny. Rodiny, která neměla hezký osud – v roce 2000 ztratili Heroldovi svou jedinou dceru při autonehodě. Čtyři roky nato prohrál svůj boj s rakovinou otec Jerome Herold.

Tak zůstala matka a manželka zemřelé rodiny Sandra Herold sama. Zůstal jí jenom Travis, díky kterému svůj zármutek zvládala o něco lépe. Nicméně Travis začal ještě krátce před smrtí Sandřina manžela trpět záchvaty vzteku a nevyzpytatelného chování. I přes tyto občasné výlevy ho však Sandra milovala a jeho chování se dalo zvládat. Až do 16. února 2009.

Související:  Když exekuci vykonává krysa. Nechutný způsob popravy se používal ještě ve 20. století

Nečekaný útok byl velmi krutý

Toho dne přijela za Sandrou na návštěvu její blízká přítelkyně Charla Nash. V domě byla na návštěvě již mnohokrát, protože se se Sandrou přátelila spoustu let. Znala tak Travise a on zase ji. Vždy spolu vycházeli dobře, ale toho dne bylo něco jinak. Travis se už před jejím příjezdem choval jinak než obvykle a ve chvíli, kdy kamarádka dorazila, se v něm něco zlomilo.


Když se Charla snažila nalákat Travise do domu pomocí jeho oblíbené hračky, šimpanz se k ní rozeběhl a ihned zaútočil. Popadl nevinnou ženu a silou ji hodil na bok auta. Ta se bezmocně sesunula na zem, zatímco na ni Travis dál divoce útočil. Charla krvácela a ztrácela vědomí, ale šimpanz neustával.

Zdivočelého Travise zastavilo až několik kulek

Sandra, zoufalá a zaskočená, popadla lopatu a začala jí mlátit Travise do hlavy. To ho ale nezastavilo – dál bez ustání útočil na ženino bezvládné tělo. Sandra nevěděla, co jiného dělat, tak doběhla do domu pro nůž, kterým zdivočelého šimpanze třikrát bodla. Nato se prý Travis zarazil a pohlédl své majitelce, která mu byla svým způsobem i matkou, přímo do očí. To ale netrvalo dlouho a zase se vrátil k pustošení bezvládné ženy.

Sandra zavolala 911. V panice na dispečera křičela, že šimpanz útočí na její přítelkyni, trhá ji na kusy a že ji žere. Prosila, ať pošlou pomoc co nejdříve. Policie následně vystřelila do Travise několik ran, načež se zvíře stáhlo do domu, kde zemřelo ve svém pokoji. Dvůr byl v tu chvíli plný lidské krve a kusů ženina těla. Chyběla jí čelist, nos, oční víčka, většina kůže z obličeje i několik prstů. Navzdory tomu byla Charla stále naživu.

Žena přežila, ale ponese si následky do konce života

Následující dny strávila Charla v nemocnici v rukou mnoha chirurgů. Kromě na první pohled viditelných zranění měla zlomené téměř všechny kosti v obličeji, ztratila zrak a měla poškozené obě ruce. Přes rozsáhlá zranění a kritický stav se však lékařům podařilo ženu stabilizovat a zachránit. Připevnili ji zpět čelist a poté Charla podstoupila experimentální transplantaci obličeje.

Přestože žena přežila, následky z útoku si ponese celý život – už nikdy znovu neuvidí, má postižené ruce a navíc musí nosit obličej cizího člověka. Přestože se snaží myslet pozitivně, její život už nikdy nebude úplný. Za štěstí lze považovat snad jen to, že si z útoku nic nepamatuje.

Možná byl příčinou útoku lék na uklidnění

Mezitím bylo i Travisovo tělo podrobeno vyšetřením. Netrpěl žádnou nemocí, ale toxikologická zpráva ukázala, že měl v krvi Xanax. To potvrdila policii i Sandra, která mu ho podala na uklidnění poté, co se choval nezvykle. Je docela možné, že příčinou útoku byl právě tento lék – Xanax má totiž potvrzené vedlejší účinky, jako jsou halucinace a mánie. Nebo za tím lék vůbec být nemusel a v šimpanzovi se zkrátka probudilo divoké zvíře, které by zaútočilo tak či tak. To se s jistotou nikdy nedozvíme.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Komentáře (11):

 1. Převzatý a hodně dávno publikovaný článek. Zase. Ach jo…

 2. Šimpanz je jedna z největších sviní v divočině. Však je taky z více než 99 procent podobný člověku.

 3. Všechna mláďata jsou roztomilá. Kamarádky měly chudáka šimpanze celé roky na hraní. Vypadá to, že šimpanz začínal pohlavně dozrávat (nebo už dozrál) a měnil se z mláděte v dospělého samce, což majitelka s kamarádkou nechtěly respektovat. To roztomilé mládě bylo pryč a objevil se samec, který si chtěl vydobýt alfa sociální postavení ve skupině. Zkuzte přinést lidskému puberťákovi nového maňáska! Nějaká, byť zdaleka ne tak agresivní forma odporu se objeví taky. A ta kamarádky šimpanzímu samci hračku přivezla (dříve o případu publikovali více informací). Obávám se, že kdyby ženy respektovaly zvířecí přirozenost, neštěstí se nestalo.

 4. Skvělá fotka na kole s opicí.
  Návod na šťastný život.
  A pak se zjistí, že Xanax bere i ten šimpanz…

 5. Jasně,nejdříve dává majitelka zvireti návykové látky (xanax) a potom píšete,že se ve zviřeti asi probudili příroda …Opravdu zajímavá příhoda,chudák šimpanz…….😳🤮

 6. chudinka simpanz. Vzalli mu jeho prirozeny zivot. A delali z nej saska.Zadny respekt k tomu,ze ma jine potreby.A je jedno,ze ho milovali.
  Chudinka umrel kvuli debilite lidi.

 7. Myslím,že ten šimpanz neměl hezký život,
  měl žít se svým druhem.Jsou to silná zvířata a ne domácí mazlíčci.

  1. máte naprostou pravdu ,stačí se podívat co se děje na Youtube.V Asii se obrovsky rozjela videa s makaky coby domácími mazlíčky.Je neskutečné co s nimi majitelé dělají,hraničí to s násilím ,mučením a dehonestací divokých zvířat.Stačí zadat familly monkey a a budete rozčarování co všechno ČLOVĚK dokáže udělat bezbranným zvířatům .JE TO OBROVSKÝ BYZNYS LOVCŮ,PŘEKUPNÍKŮ A MAJITELŮ,KTEŘÍ SE TVÁŘÍ ,ŽE MLÁĎATA ZACHRAŇUJÍ A DÁVAJÍ JIM PODMÍNKY PRO LEPŠÍ ŽIVOT.

   1. Máte pravdu

 8. Nestalo se ve městě Connecticut, jak píšete, ale ve městě Stamford ve státě Connecticut…

 9. A proč jste vlastně článek, VOLÁNÍ DIVOČINY NEBO XANAX, napsala ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *