Hessdalenská světla
Foto: Bjørn Gitle Hauge / imaggeo.egu.eu

Neexistuje moc jevů, na které by byla současná věda krátká. Vysvětlení ale stále odolává jeden přízračný fenomén v Norsku, pro který se vžilo označení Hessdalenská světla. Máte-li rádi záhady, paranormálno, nebo dokonce UFO, pak je údolí Hessdalen místem, které splňuje všechny vaše požadavky.


Nad 12 kilometrů dlouhým údolím Hessdalen ve středním Norsku se objevují podivná světla nejméně od 30. let minulého století. Jejich původ je neznámý a lze je spatřit jak ve dne, tak v noci. Výskyt světel se zdá být náhodný, někdy jsou bílé, jindy žluté nebo červené, přičemž i jejich pohyb je různý. Světelné body někdy pomalu plují, jindy se pohybují obrovskou rychlostí. Trvání jevu je v rozmezí několika sekund až desítek minut.

Jev dosáhl největší aktivity v první polovině 80. let, kdy bylo možné světla pozorovat až dvacetkrát týdně, což působilo jako magnet na turisty. V současné době je intenzita Hessdalenských světel daleko menší a ročně je hlášeno 10 až 20 pozorování.

V osmdesátých letech probíhal v oblasti vědecký výzkum pojmenovaný „Projekt Hessdalen“. Následovalo několik dalších bádání, přičemž v devadesátých letech byla v údolí zřízena automatická měřící stanice, která monitoruje záhadná světla. Přestože se na výzkumu podílejí odborníci prakticky z celého světa, původ jevu stále odolává vysvětlení.


Vědci pracují s několika hypotézami. Skály kolem údolí Hessdalen vykazují vyšší úroveň radioaktivity. Řeka Hesja, která jimi protéká, je zase plná síry. Kombinace těchto faktorů může vyvolávat zatím ne zcela pochopený atmosférický jev. Další teorie hovoří o plazmové kapse v atmosféře nebo o hojně se vyskytujících kulových blescích.

UFO kemp nedaleko údolí Hessdalen:

Příčina záhady tedy zřejmě nebude v nebi, ale přímo v horninách. Přesto je místo cílem fanoušků sci-fi i nejrůznějších záhadologů. Nedaleko údolí se nachází „UFO kemp“, který je schopen pojmout až 130 pozorovatelů. A aby se hostům na Hessdalenská světla čekalo se vším komfortem, nechybí „UFO pub“, kde nabízejí „UFO pivo“ nebo „UFO burger“.

Zdroje: NewScientist@Youtube, Visit Norway, misantropiii@Instagram

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *