psychedelie
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Otázka ohledně toho, co se děje za našimi zády, utajeně a velkoplošně, v měřítku přesahujícím zákon nebo třeba hranice, to je téma nevyčerpatelné. Pravdou je, že existence různých tajných programů a organizací čas od času vyplují na povrch. V historii USA byl jedním takovým projekt MK-Ultra. Dle konspirátorů měl pro své výzkumy využívat prostitutky i v té době hojně rozšířené sekty a rádoby náboženské či alternativní spolky.


MK-Ultra, pokusy na lidech za hranicí etiky

Vznik projektu v roce 1953 posvětil ředitel CIA Allan Dulles. Vedoucím chemikem se stal Sidney Gottlieb. V rámci výzkumu zacíleného na ovládání lidské mysli bylo provedeno více jak 150 experimentů, na kterých spolupracovaly téměř dvě stovky výzkumníků. Všichni byli vázáni naprostou mlčenlivostí, projekt nesl charakter „přísně tajné“. Jednou z hlavních výzkumných metod se stalo podávání různých drog.

Lehké děvy jako návnada

Najít osoby ochotné experimentovat s LSD či pervitinem v té době nebylo nijak těžké. Přesto měli být do výzkumu zapojeni i lidé další, kteří o své účasti na projektu neměli ani tušení. Jedním takovým šibalským způsobem, jak získat nevědomé „pokusné králíky“, bylo vábení skrze ženskou smyslnost.

Související:  Co když nás napadnou zombie? Žádný strach, USA má plán

V rámci projektu MK-Ultra tak po určitý čas probíhala tzv. Operace Midnight Climax. Měla fungovat na jednoduchém principu. Podplacené prostitutky nalákaly muže na své služby a za tím účelem je odvedly do předem stanovených prostor. Tam je přes obousměrné zrcadlo sledovali agenti. Operace se však zvrhla doslova ve frašku, neboť tato pozorování zdrogovaných chtíčem ovládaných lidí se stala spíše zábavnou show a zpestřením fantazií nedisciplinovaných agentů. Ti během svých nočních služeb postrádali vyšší autoritu a z práce si tak udělali spíše zábavu s lahví piva v ruce a pornem zadarmo přímo před očima.


Skoro tisícovka mrtvých aneb Neštěstí v Guyaně jako odkaz projektu?

Přísná disciplína, bezhlavé uznávání nadřazené autority, vědomé ponižování a manipulování skrze nekonečný dril, psychické a fyzické strádání i systém odměn často sexuálního či drogového charakteru, to je jen krátký výčet toho, na jakém principu různé sekty fungovaly a bohužel fungují dodnes. Když vyplul na světlo skandál ohledně postupů programu MK-Ultra, začali někteří teoretici věřit, že v rámci svých nemorálních praktik tak agenti cíleně spolupracovali i s některými sektami, které výměnou za poznatky ohledně „vymývání mozků“ dokonce financovali. V souvislosti s touto hypotézou se hodně zmiňovala domnělá spolupráce s hnutím Chrám lidu (též Svatyně lidu).

Tématice alespoň částečně zasvěceným čtenářům netřeba opakovat již mnohokrát probírané téma sekty, shromážděné kolem reverenda Jima Jonese. Ten nakonec podlehl svým bludům o hromadném spiknutí vůči jeho osobě a se svými věrnými se uchýlil do jihoamerického státu Guyana, kde založil údajně zemědělskou osadu spolku Chrám lidu, nazvanou Jonestown. Osud většiny byl zpečetěn dne 18. listopadu 1978, kdy zde za ne zcela podložených okolností zemřelo přes 900 jemu oddaných lidí, včetně dětí.

Související:  Zvláštní časové jednotky, které vám zamotají hlavu

Právě to otevřelo pole dalším spekulacím. Jedna z méně známých věří, že celý Jonestown byl jen figurkou ve hře projektu MK-Ultra, a že i zde byli lidé podrobeni hromadnému ovlivňování a zkoumání za účelem zjištění reakce mysli pro vládní strategické účely.

Teorie se opírá o Jonesovu kdysi dobrou pověst mezi některými politiky a hovoří o financování hnutí americkými tajnými organizacemi. Jakkoliv to nejde vyvrátit zcela, kdo se blíže zajímá o historii Jonesovy seberealizace, ten musí být skeptický. Sekta byla financována hlavně z absolutního odevzdání veškerého majetku jejích členů a Jonesovy nelegální aktivity se zbraněmi. Je pravda, že zprvu skutečně vystupoval jako přítel lidí všech ras a sociálních tříd, za což byl veřejně oceněn. V průběhu času se však u něj, mimo jiné také pod vlivem různých léků, vyvinula těžká paranoia, která naopak americké orgány vinila ze zaujatosti a stíhání jeho i celé sekty, Jones očekával dokonce vojenský útok. Do hledáčku CIA se nakonec skutečně dostal, ale ze zcela obráceného úhlu – kvůli podezření ze zneužívání amerických občanů uvnitř sekty. To konec konců vedlo k oné největší hromadné „sebevraždě“ v dějinách. Limonáda s kyanidem měla být revoluční demonstrací a konečným vítězstvím nad kapitalismem a imperialismem USA.

Galerie:

Zdroj: A. L. Moyano: Sekty, skrytá hrozba současnosti


Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *