Vysočinu a zimu si spojují především motoristé s nepříjemnostmi na dálnici D1. Oblast, kterou právě tato dopravní tepna protíná, je tvořena Českomoravskou vrchovinou s nejvyšším bodem Javořice v nadmořské výšce 837 metrů. Zima je tak na Vysočině více autentická než v nižších polohách, ale nedosahuje horských extrémů. To jsou ideální podmínky pro ty, kteří mají rádi krásné přírodní scenérie, objevují malebné vesničky a hledají téměř zapomenutou poetiku ladovských kreseb.
Na Vysočině je opravdu mnoho míst k objevování. Na své si přijdou milovníci historie a památek, ale i přírodního bohatství. A pokud chcete tento region skutečně poznat, budete k tomu zcela jistě potřebovat několik dní. Dobrou zprávou je, že ubytování na Vysočině je dostupné a klidně můžete vaši návštěvu spojit s wellness pobytem.
Trojúhelník památek UNESCO
Na Vysočině se nacházejí tři města, která jsou na seznamu památek UNESCO. Začneme městem, kterému se přezdívá Moravské Benátky, a tím je Telč. Jde o jedno z nejhezčích českých měst a oproti relativně nedalekému Českému Krumlovu není masivně válcováno turisty. V klidu si tak prohlédnete nádherné náměstí Zachariáše z Hradce, kterému dominují renesanční domy s krásnými štíty a podloubími. Celé náměstí si můžete prohlédnout z věže nádherného renesančního zámku s udržovaným parkem. V zámku také doporučujeme navštívit Muzeum Vysočiny. Celé historické jádro města je obklopeno rybníky, což připomíná, že se nacházíte jen na dosah od malebných jižních Čech.
V itineráři vašeho objevování regionu nesmí chybět Třebíč. Na seznamu UNESCO je románsko-gotická bazilika sv. Prokopa společně s židovskou čtvrtí a Přední a Zadní synagogou. Město je historicky spjato s židovskou kulturou, a proto zde nesmí chybět její expozice, ale ani židovský hřbitov.
Posledním vrcholem pomyslného trojúhlelníku je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je dokonalou ukázkou Santiniho architektury. Stavba, jejímž symbolem je číslo pět, jakožto odkaz na pět ran Kristových nebo na pět hvězdiček v koruně, která se podle legendy objevila nad tělem sv. Jana Nepomuckého, skutečně stojí za návštěvu.
Přírodní bohatství Vysočiny
Vysočina, to je především krásná příroda. Kam se v zimě vydat? Jste-li příznivci běžkování, pak je to správné místo pro vás. Vyhledávané jsou zimní pobyty spojené především s těmito trasami. Krásná je trasa kolem Žďárských vrchů, zajímavé jsou ale i Jihlavské vrchy u Telče a v neposlední řadě se výborně běžkuje na trase Svratka – Hlinsko.
Obdivovat také můžete kouzelné ledopády na Želivce nebo ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou. Za zmínku stojí i efektní uměle vytvořená ledová stěna v obci Vír na Svratce.
To je ale jen zlomek toho, co můžete v kraji objevovat. Vydejte se na Havlíčkobrodsko, Pelhřimovsko, Jihlavsko nebo Žďársko nebo na jih k Moravským Budějovicím a vždy budete okouzleni. Dovolená na Vysočině je i v zimě kouzelná. Odpočinete si a objevíte kouzlo tajemných vrchů na pomezí Čech a Moravy.
Ať už se v zimě vydáte na aktivní nebo relaxační dovolenou, rezervujte ubytování na Hotel.cz.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.