Severokorejský režim je prostřednictvím svých elit i přes všemožné ekonomické sankce od světových velmocí stále životaschopný. Vládnoucí garnitura nestrádá a užívá si luxusních výdobytků tržní ekonomiky západního světa, které získává nelegální cestou, zatímco většina národa žije pod hranicí chudoby. Jak se vrcholní politici a jejich přisluhovači dostávají k penězům a zapovězeným výrobkům? Podle kusých informací přicházejících z nejizolovanější země světa se o blaho diktátora a jeho okolí stará tajná organizace zvaná Kancelář 39 (někdy také Místnost 39). Její činnost připomíná praktiky mafiánských skupin.
Náplň práce: Drogy, podvody a vykořisťování
Organizace, jejíž oficiální název zní Předsednictvo ústředního výboru 39 Korejské strany pracujících, nese označení podle čísla kanceláře, která je umístěna zřejmě ve třetím patře budovy vládnoucí Dělnické strany v Pchjongjangu. Její jedinou činností je hledání způsobů, jak udržet zahraniční měnový fond pro vrcholné představitele země. To je, vzhledem k sankcím západních mocností, těžko proveditelné legální cestou.
Podle reportérů Washington Post jsou cesty k získávání především dolarové hotovosti a luxusního zboží ryze mafiánské. Severokorejští agenti pracující v „Kanceláři 39“ se zřejmě neštítí padělání amerických stodolarových bankovek, výroby heroinu a dalších opiátů, obchodu s falešnou viagrou, ale zřejmě hrají roli i v zahraničních pojišťovacích podvodech. To vše uvádí magazín Vanity Fair. Podle dalších zdrojů je organizace zodpovědná za vysílání severokorejských dělníků do zahraničí, které pak o výdělek v zahraničních měnách obírá, případně valuty vyměňuje za jídlo či severokorejskou měnu. Těmito způsoby může Kancelář 39 získat až miliardu dolarů ročně na luxusní automobily, jídlo, oblečení, jachty a další požitky typické pro země s tržní ekonomikou, které jsou do KLDR pašovány sofistikovanými způsoby zřejmě přes Čínu a Rusko, a to pozemní i vodní cestou.
Aby byla činnost tajné kanceláře přece jen nějak oficiálně posvěcena, v Severní Koreji se má zabývat správou zisků od zahraničních hostů v hotelech v Pchjongjangu a má pod svojí záštitou těžbu či zemědělský export a bankovnictví. V zemi se skomírající centralizovanou ekonomikou však není možné takto získat dostatek financí pro hospodaření stranických elit. Nicméně legální činnost má být od agentů Kanceláře 39 striktně oddělena a obě části organizace spolu v podstatě nepřijdou do kontaktu.
Dvorní dáma ekonomiky dynastie Kimů
Kolem severokorejské Kanceláře 39 se tak pochopitelně vytvořila řada mýtů a nepodložených fám. Ze strohých informací, které jsou k dispozici od zahraničních špionů, je organizace v KLDR chápána jako jakási dvorní dáma ekonomiky dynastie Kimů. Údajně byla založena v roce 1972 Kim Čong-ilem. Nejvyšší představitelé tohoto až mafiánského spolku jsou Kimům loajální a jen těžko lze u nich předpokládat, že by přeběhli na druhou stranu. Kdo je aktuálně v čele Kanceláře 39, nevíme, ani nevíme zda se zpovídá přímo Kim Čong-unovi nebo třeba jeho sestře Kim Jo-Čong.
Ať tak či onak, severokorejské elity přicházejí díky nelegální činnosti k penězům i výrobkům, které obyvatelé chudobou zdecimované země v podstatě neznají. V Severní Koreji se totiž na vlastní obyvatele moc nehledí. Zbrojením posedlý režim se raději zaobírá vývojem zbraní, který také může financovat z nelegálních aktivit.
Místo, o kterém píšeme:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.