Krampus
Foto: Pixabay

Advent ve střední Evropě je nejen obdobím očekávání a radosti, ale také časem, kdy ožívá postava Krampuse – démonického společníka svatého Mikuláše. Tradice, která vznikla v alpských oblastech, má velmi bohatou historii sahající až k dávným pohanským rituálům. Dnes se s postavou krampuse, jehož mírnější varianta v podobě čerta doprovází Mikuláše v našich končinách, děti nestraší. Populární jsou ale průvody krampusů, kteří stále fascinují pro svoji temnou symboliku.


Krampus není čert, pohanství jej spojuje s kozlem

Krampusové jsou už po staletí součástí folklóru alpských oblastí, především Rakouska, Bavorska a severní Itálie. Název „Krampus“ pravděpodobně pochází z německého slova krampen, což znamená „dráp“, ve staré bavorštině pak může krampen znamenat „mrtvý“ nebo „shnilý“.

Tato hrůzu nahánějící bytost s rohy, dlouhým jazykem a kozlími rysy, má kořeny v dávných pohanských tradicích. Předkřesťanské kulty spojené s Krampusem totiž často odkazovaly na nadpřirozené bytosti, které trestaly nepoctivé či nečestné. V alpské mytologii je pak někdy tato bytost považována za napůl kozla a napůl člověka, tudíž s čertem z pekla nemá až tak moc společného. Historici Krampuse spojují spíše s Perchtou, jež i v našich končinách obcházela na svátek sv. Lucie stavení v bílém plášti s dýkou v ruce, aby potrestala hříšníky tak, že jim rozpáře břicho.

Se zavedením křesťanství do alpských oblastí se Krampus stal jakýmsi protipólem laskavého svatého Mikuláše. Ten pochopitelně jako svatý nemohl udělovat tresty, a tak se tohoto úkolu ujal Krampus. Tato dualita měla symbolizovat rovnováhu mezi dobrem a zlem. Postava Krampuse také měla motivovat děti k lepšímu chování.


Až v 50. letech minulého století rakouská vláda společně s dětskými lékaři spustila iniciativu, aby od tradice strašení dětí rodiče ustupovali. Vyšla brožurka s názvem „Krampus je zlý muž“ a obsahovala text, že setkání s ním může narušit dětskou psychiku, což vedlo k rychlému ukončení dávného zvyku.

Krampusové se začali hojněji objevovat až v 90. letech. Jejich úloha se však změnila. Děti už nestraší a důraz je kladen především na kvalitu zpracování masek a kostýmů.

Krampuslaufy: Staronová tradice

Jednou z nejznámějších současných tradic spojených s Krampusem jsou takzvané „Krampuslaufy“, tedy průvody, při nichž se lidé převlékají za tyto démonické postavy. Průvod masek má opět kořeny v pohanských rituálech a v alpských oblastech došlo ke znovuobjevení této skoro zapomenuté tradice, která samozřejmě přitahuje turisty z celého světa.

Krampusové nosí propracované masky, často ručně vyřezávané ze dřeva, a kostýmy z kožešin. Akce bývají provázeny hlukem, ohněm a snaží se navodit pekelnou atmosféru. Takové průvody se rozšiřují i do okolních zemí a lze se s nimi setkat také v Česku. „Krampuslaufy“ si zakládají na originalitě, a tak se celé představení stává jedním velkým uměleckým dílem.

Krampus dnes: Odstrašující postava nebo popkulturní ikona?

Krampus se po období úpadku stal znovu součástí středoevropských tradic, ale má i určitý globální přesah. Objevuje se ve filmech, knihách či videoklipech. Na rozdíl od svého původního významu však slouží spíše jako atraktivní prvek zpestřující adventní čas, přičemž kombinuje starobylé tradice s moderní estetikou.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *