Teploty kolem třiceti stupňů vybízejí ke koupání v přírodě. Jenže kvalita koupacích vod není na každém místě stejná, a proto by měli lidé pečlivě sledovat kvalitu vody svého oblíbeného nebo vytipovaného místa ke koupání. Největším nepřítelem plavců jsou sinice a řasy, jejichž vznik podporují tropické teploty.
Hygienici každý rok na začátku června začínají pravidelně kontrolovat kvalitu vybraných koupacích vod a zdaleka nesledují jen výskyt sinic. Při rozborech se zaměřují také na znečištění dalšími nebezpečnými bakteriemi, které mohou způsobovat průjmy nebo bolesti břicha. Nadměrný výskyt sinic je škodlivý především pro děti nebo osoby se slabší imunitou. Následkem koupání v takové vodě mohou být nepříjemné alergické reakce či kožní vyrážky.
Hygienici proto vytvořili pětistupňovou škálu, která definuje kvalitu vody, přičemž první dva stupně patří pro vody vhodné ke koupání. Po koupání ve vodě hodnocené dvojkou se doporučuje sprcha. Ve vodách klasifikovaných trojkou je stále koupání možné, ale nedoporučuje se alergikům, těhotným ženám, dětem a osobám se slabší imunitou. Vody s kvalitou čtvrtého stupně jsou vyloženě nevhodné ke koupání a pátý stupeň pak znamená naprostý zákaz koupání.
V současné době byla zkontrolována asi polovina vytipovaných koupacích vod v České republice, z toho je na třetím a vyšším stupni šest koupališť. Velmi špatná kvalita vody je ve Staňkovském rybníce v Jižních Čechách, který není vhodný ke koupání od roku 2014. Čtvrtý stupeň platí rovněž pro koupaliště v Chrastavě v Libereckém kraji, kde se prakticky nedá koupat již od roku 2011. Trojku má Velký rybník na Karlovarsku, voda u kempu Podolsko ve vodní nádrži Orlík, vodní nádrž Brušperk v okrese Frýdek-Místek a vodní nádrž Těrlicko u Havířova.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.