Eko plaketa
Foto: Svetobeznik.info

Rakousko je známé svými přísnými pokutami za dopravní přestupky, které nám mohou připadat i banální. Pokud míříte na dovolenou do této alpské země, nebo skrze ní jen budete projíždět, určitě si dejte pozor na dodržování všech předpisů a zbytečně neriskujte vysokou pokutu. K „flastru“ ale můžete přijít i při sebevětší snaze o řádnou jízdu. Důvodem může být vjezd do nijak nevyznačené nízkoemisní zóny bez vylepené ekologické plakety na čelním skle vozu, který je homologovaný jako užitkový.


Ohroženy jsou převlečené užitkové vozy

Takzvaná ekologická známka, na níž je uvedena emisní třída vozu, je v Rakousku povinná už více než deset let pro automobily kategorie N, takže se povinnost jejího vylepení týká jen určité skupiny řidičů. Jenže v současné době, kdy výrobci hledají různé způsoby, jak splnit přísné ekologické normy, homologují některá zdánlivě osobní auta jako užitková. Pro kategorii N, resp. N1 jsou totiž emisní nařízení o něco méně přísná.

Zpravidla se jedná o MPV konstrukčně vycházející z malých dodávek nebo terénní vozy. Typickým příkladem jsou některé motorizace automobilů Citroën Berlingo, Opel Combo, Peugeot Rifter a jejich další sourozenci nebo malý offroad Suzuki Jimny. Proto je důležité znát homologaci svého vozu. Ta je uvedena v osvědčení o technickém průkazu (takzvaný malý techničák), přičemž osobní vozy jsou značeny jako M a užitkové jako N.

Dálnice v Rakousku na A10
Dálnice v Rakousku. Foto: Svetobeznik.info

Za vjezd do rakouské ekologické zóny bez vylepené plakety hrozí řidičům drakonické pokuty. Podle webu společnosti DEKRA je maximální sankce až 2 180 eur, což je v přepočtu na české koruny více jak 50 tisíc. A to není vůbec málo. Do karet řidičům nehraje ani skutečnost, že tyto zóny nejsou značené. Jejich seznam najdete na webu www.akkp.at/provinces, kde se po kliknutí na spolkovou zemi zobrazí textový seznam nízkoemisních oblastí s informacemi, které vozy do zóny vůbec nesmějí. Typicky jde o kategorie s emisními normami EURO 1 a EURO 2.

reklama

Plaketu lze jednoduše zakoupit v Česku

Pokud se vás nařízení s rakouskou plaketou týká, lze si nálepku pořídit prostřednictvím společnosti DEKRA nebo na vybraných stanicích technické kontroly. K vyhotovení známky potřebujete osvědčení o technickém průkazu vozu, na jehož základě vám rakouský úřad vydá potřebné osvědčení a barevnou nálepku s emisní normou vašeho vozu. Celý proces trvá přibližně dva týdny, takže pořízení známky nenechávejte na poslední chvíli před odjezdem. A cena? Aktuálně zaplatíte 1 300 Kč.

Ekologické plakety se odlišují barvou dle emisní normy. EURO 1 je černá, EURO 2 červená, EURO 3 žlutá, EURO 4 zelená, EURO 5 modrá a aktuální norma EURO 6 je fialová.

České řidiče může v Rakousku překvapit i zóna IG-L, v níž se rozhodně nevyplatí překračovat rychlost. Opět se jedná o oblasti, kde je regulace zavedena z důvodu ochrany životního prostředí. Na rozdíl od nízkoemisních zón je ale dobře značena. O úskalí IG-L zón jsme psali zde.
Doplňující zdroje: dekra.cz; umwelt-pickerl.at/cs

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts