Shibuya
Přechod ve čtvrti Shibuya. Foto: Pixabay

Když přiletíte do Japonska, jedna z prvních věcí, která upoutá vaši pozornost, budou přechody pro chodce. Tak obyčejná a běžná věc najednou nabývá v zemi vycházejícího slunce naprosto jiných rozměrů i pravidel.


Japonci si dokáží udělat pořádek ve všem. Dokonce i v na první pohled naprosto nepřehledném chaosu na křižovatce existuje mezi stovkami chodců jakýsi řád, kterému se ale naštěstí dá naučit celkem rychle. Pravidla jsou zde již na první pohled jiná než v Evropě. Zelená je samozřejmě stále zelenou a znamená jdi, na červenou rovněž jako u nás musíte stát. Hned při prvním přechodu rušnější křižovatky však poznáte, co zde funguje jinak.

Související:  Aokigahara, známý les sebevrahů. Místo s morbidní minulostí, přítomností a pravděpodobně i budoucností

Pokud se na semaforu pro chodce objeví zelená, platí pro všechny směry najednou. Přijíždějící auta se ve všech směrech zastaví a celá plocha patří chodcům. Nikde vás nebudou ohrožovat vozidla zleva tak, jak jsme tomu v Evropě navyklí. Křižovatku můžete přecházet v libovolném směru, tedy i úhlopříčně! Na přechodu pak nejsou jen čtyři zebry, ale pět nebo šest. V Evropě jsou takto stavěné křižovatky výjimečné, v Japonsku naopak běžné. Umožňují v přeplněných městech rychlejší pohyb chodcům, kteří nemusí překonávat dva přechody, ale křižovatku si v klidu projdou jejím středem.

Japonské přechody pro chodce, které místní nazývají sukuranburu-kōsaten a ve světě se jim říká například diagonální přechody, jsou pro turistu samy o sobě zajímavé. Jenže ani v Japonsku není přechod jako přechod a z jednoho se stala dokonce turisticky vyhledávaná atrakce. Křižovatka v rušné tokijské čtvrti Šibuja (Shibuya) skutečně vyrazí dech. Davy většinou spěchajících lidí, kteří se vrhají do křižovatky, a přesto se mezi dalšími chodci nezamotají, působí neuvěřitelně. Křižovatka Šibuja je Mekkou všech japonských přechodů a jak to na ní funguje, ukazuje video níže.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts