medúza ve vesmíru
Foto: ESA/Hubble & NASA, A. Adamo

Vesmírný útvar, jehož snímek v říjnu pořídil dosluhující Hubbleův vesmírný teleskop, je v katalogu NASA označen poněkud stroze, a to NGC 4194. Ve skutečnosti není na fotografii jedna entita, ale dvě. Snímek znázorňuje mladou galaxii, která zachytila menší systém bohatý na plyny a do okolního prostoru vyslala proudy hvězd a prachu.


Tyto proudy vycházejí ze sloučené galaxie a při troše fantazie připomínají svíjející se hady, které Medusa, monstrum řecké mytologie, měla na hlavně místo vlasů. Proto vědci, inspirováni touto obludou, pojmenovali objekt Medusa merger (česky splynutí Medusy).

Podle řecké mytologie každý, kdo spatřil tvář Medusy, zkameněl. Zabil ji až Perseus. Medusu spatřil pomocí svého štítu, který použil jako zrcadlo a bájné příšeře usekl hlavu. My také nemusíme na vesmírnou Medusu hledět přímo. Zrcadlo nám nastavuje Hubbleův teleskop.

Systém se nachází ve vzdálenosti 130 milionů světelných let v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).


Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts