topografie
Zdroj: Denis Felikson, NASA

Co se přesně děje pod grónským ledovcovým štítem, zjišťují experti z NASA. Pochopení současných, okem neviditelných procesů, může být klíčem k přesnější predikci zvyšování hladiny moře. Výzkum byl publikován v prosincovém čísle časopisu Geophysical Research Letters.


Pod grónským ledovým příkrovem odtéká do oceánu masa vody prostřednictvím trhlin v podloží, které se podobají řekám. Tím, jak ledovec taje, se tyto ukryté řeky stále prodlužují a masa ledu se ztenčuje. Nově vytvořená topografie ledového podloží vědcům odhalila zatím ukryté skutečnosti, které mohou mít výrazný dopad na výšku hladiny oceánů. Jde především o procesy odehrávající se v nížinách s mírnými svahy pod ledovcem.

Vědci odhalili, že takové ledovce odtávají již z hlubokého vnitrozemí, kdežto ledovce na strmých svazích s vyšší nadmořskou výškou zatím tají především u okrajů. Analyzováno bylo 141 ledovců a na grafický výstup se můžete podívat v animaci níže.

K vytvoření přesné topografie grónské pevniny pod ledem byl použit nástroj NASA Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer (ASTER), který je umístěn na palubě satelitu NASA Terra. Dále byla využita data z družice ICESat.


Výstupem výzkumu je zjištění, že i malé ledovce mohou mít negativní vliv na zvýšení hladiny světových oceánů. Tím, jak tají, mají potenciál narušit srdce grónského ledového příkrovu, které je prozatím relativně klidné. To se dosud nepředpokládalo.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *