Mořské proudy v Severním ledovém oceánu jsou stále rychlejší a turbulentnější. Nová studie agentury NASA ukazuje, jak je arktické prostředí citlivé na změny klimatu způsobené člověkem. Proud zvaný Beaufort Gyre je nyní hojně napájen sladkou vodou z roztátého ledu, což může neblaze ovlivnit budoucnost severní polokoule.
Proud Beaufort Gyre, který je způsobený větrem, udržuje arktické prostředí v rovnováze tak, že shromažďuje sladkou vodu z ledovců, řek a srážek a ukládá ji nad vrstvu slané vody, čímž ochraňuje polární led. Vítr proud unáší ve směru hodinových ručiček Severním ledovým oceánem kolem Aljašky, Kanady a Grónska a částečně předává sladkou vodu do Atlantiku. Při zachování správného poměru sladké a slané vody je polární prostřední udržováno v rovnováze, avšak nebývalý přísun sladké vody může nejen ohrozit klima v Arktidě, ale také změnit proudy v Atlantském oceánu a ochladit západní Evropu.
Vědci z NASA analyzovali družicová data sesbíraná za posledních 12 let a zkoumali, jak tento proud reaguje na nebývale velké množství přísunu čerstvé vody z ledovců. Při porovnání se stavem v devadesátých letech zjistili, že Beaufort Gyre nahromadil asi 8 000 kubických kilometrů sladké vody, což je asi dvojnásobek objemu Michiganského jezera v USA.
Se stále ubývající ledovou pokrývkou je proud více vystaven větru, který jej zrychluje a udržuje tak v proudění i sladkou vodu, která by se jinak měla přelévat do Atlantského oceánu. Problémem je rovněž fakt, že je Beaufort Gyre už více jak 20 let unášen trvalým západním větrem, přičemž v minulosti se měnil směr větrů každých pět až sedm let.
Odborníci z Laboratoře tryskových pohonů v Pasadeně se obávají, že náhlá změna směru větru by mohla obrátit proudění a najednou uvolnit nadbytečnou sladkou vodu do Atlantského oceánu. To by jednak pravděpodobně zpomalilo oběh proudu Beaufort Gyre, přesun sladké vody by však zároveň mohl vést ke změně hustoty povrchových vod v severním Atlantiku.
Vědci sice neočekávají, že by došlo k zastavení důležitého Golfského proudu, který reguluje klima na velké části severní polokoule tím, že přenáší teplé vody z tropických šířek k Evropě a Severní Americe, ale negativní dopady předpokládají. Pokud by došlo ke zpomalení tohoto proudění, mohlo by to mít nepříznivý vliv nejen na mořský život, ale i na klima. Důsledky globálního oteplování by tak paradoxně mohly vést k ochlazení zejména v západní Evropě.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.