Aceredo
Foto: Estevoaei, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Když v roce 1992 obyvatelé španělského městečka Aceredo sledovali, jak voda z řeky Limia zaplavuje jejich domovy, nevěřili by, že je ještě někdy spatří. Nešlo totiž o povodeň, město padlo za oběť přehradě. Nyní ale sucho způsobilo tak obrovský pokles vody, že se téměř všechny ulice i stavby znovu ocitly nad hladinou.


V obdobích sucha se čas od času nad vodou ukazovaly střechy. Bývalí obyvatelé Acereda se i tehdy jezdili na místo dívat, zda nepoznají svůj bývalý domov. Nyní je přehrada na pouhých 15 % své kapacity a městečko se odhalilo téměř celé. Lidé se mohou procházet bývalými ulicemi a obhlížet domy, které se ještě nezřítily. Během chůze po bahnité zemi popraskané suchem mohli lidé narazit na vrak auta, bedny s prázdnými lahvemi u staré kavárny či dokonce stále funkční pítko, ze kterého ale teče pouze rezavá voda.

V době, kdy bylo město zaplaveno, muselo své domovy opustit 120 občanů ze 70 domů. Před nuceným vystěhováním protestovali, podávali stížnosti, avšak marně. Jedinou stavbou, která zůstala zachráněna, byl místní kostel, který byl přesunut. Poté začala voda pomalu stoupat. Někteří obyvatelé se odstěhovali do sousedních vesnic, jiní oblast zcela opustili.


Nyní se do Acereda vracejí a vzpomínají na své staré domovy, které dříve nebo později opět zaplaví voda.

Zdroje: CNN; Twitter@NEWS/INCIDENTS


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *