Hlubina
Ilustrační obrázek- Zdroj: Pixabay

Světový oceán pokrývá asi 71 % zemského povrchu. Celkově tvoří více jak 361 miliónů km2 souvislé vodní plochy s průměrnou hloubkou 3 688 metrů. Obyčejný potápěč se dokáže ponořit do hloubky 40 metrů a jen ti nejzkušenější a nejlépe vybavení jdou hlouběji. Výzkumné ponorky sice dokáží sestoupit i do hlubin Mariánského příkopu, nicméně takové ponory jsou extrémně nákladné a pomalé. Z toho vyplývá, že většina hlubokých vod světových oceánů zůstává neprobádána. Na otázky, co se skrývá v tomto temném a chladném světě, často odpovídá i lidská představivost, a když se stane něco, co se vymyká dosavadním zkušenostem, je o senzaci postaráno. Často to ale není tak horké.


1. března 1999 zaznamenali vědci z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) ve vodách východního Tichého oceánu zvláštní zvuk, který neodpovídal ničemu známému. Jakési kvílení nebo skučení trvalo pouhých 15 sekund a expertům, kteří podmořskými hydrofony sledují migraci velryb nebo činnost podmořských sopek docela zamotal hlavu.

Související:  Lemurie, Mu a Atlantida: Tři největší ztracené kontinenty

Zařízení, které „Julii“ zachytilo, jak se začalo skřípění říkat, se v tu chvíli nacházelo poblíž rovníku. Experti jej nejprve porovnávali se známými dřívějšími záchyty, avšak ke stoprocentní identifikaci nikdy nedošlo. Zvuk byl také neobvykle silný, svojí hlasitostí překonával i dříve zachycené anomálie zvané třeba Bloop nebo Train. Jaké zvíře by mohlo vydávat takové kvílení? Muselo by se jednat o stovky metrů dlouhé a neznámé monstrum. Ale proč by se jej biologům nepodařilo zachytit již dříve? Vždyť naslouchají hlubinám již od dob studené války.

Možné vysvětlení se přece jen objevilo. A docela překvapivé. Julie zřejmě není obrovitou mořskou příšerou, ale ledovcem, který se rozpadl nebo narazil na mělčinu. K události mělo dojít někde u břehů východní Antarktidy a vzhledem k povaze zvuku se muselo jednat o gigantickou masu ledu, vždyť jej bylo slyšet přes půl planety. Nicméně stále se jedná o teorii, která může být potvrzena jen tehdy, když dojde k podobné a dobře zdokumentované události. Nic takového se ale za více jak dvě dekády neopakovalo.


Poslechněte si Julii

16x zrychlený záznam:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (4):

  1. To jsem měla stažený z you něco mnohem horšího ze Slovenska, tohle je vážně kasicka

  2. cokoliv 16x zrychlené nebo zpomalené bude znít záhadně.

  3. mas tezky den,,,ale tento zvuk se vyzkytuje i na pevnine,,,viz kalifornie,me to nerozhazuje

  4. To je děsivé asi jako můj pšouk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *