na běžkách
Foto: Kilpi

Vybavení na běžky prošlo strmým vývojem, stejně jako sportovní oblečení. Přečtěte si, jak ho ovlivnily pasti na krysy nebo proč se na běžky obléknout tak, aby vám při výjezdu byla zima.


Okénko do historie běžeckého lyžování

Běžci na lyžích se poprvé sklouzli na závodech už v 17. století v Norsku. Lyžařské kluby, často vedené Nory, postupně vznikaly ve všech státech. Seveřané měli ve vedení Mezinárodního lyžařského kongresu vždy alespoň jednoho zástupce, v Evropě i v Americe se proto dodržovala norská pravidla. Lyžař měl být podle nich nejen ve výborné fyzické formě, ale také morálně na výši.

Do širšího povědomí se běžkování dostalo díky olympijským hrám ve francouzském Chamonix v roce 1924. Dnes díky tomu běžky milujeme i my, rekreační sportovci.

Pasti na krysy přinesly přelom v lyžařském vázání

Od úplných začátků a prkének s kandahárovým neboli lankovým vázáním se přesouváme k důležitému vynálezu – lyžař Bror With v roce 1927 přišel s revoluční novinkou. Před startem závodu si jeho netradičního vázání všiml princ Olaf a řekl mu: „Co to máš za vázání?” With odpověděl: „Ale, to jsou jen dvě pasti na krysy (rat traps), které jsem sehnal v železářství.” Ze spojení rat traps později vznikl název firmy Rottefella, která si vázání nechala patentovat a stalo se tak novým standardem dalších 50 let. 


Vyvíjely se také vosky. O největší přelom se zasloužil doktor chemie, a nadšený skokan na lyžích, Max Fischer. Svoje profesní znalosti využil na maximum. V laboratoři experimentoval s parafíny a dalšími vosky, které pak testoval na svých lyžích. Dřevěné lyže už nebyly tolik nabakané vodou a lépe klouzaly. Založil firmu Holmenkol – nejstaršího výrobce lyžařských vosků na světě.

Míň je víc, vyberte si správné oblečení na běžky

Stejně s výbavou se vyvíjelo i oblečení na běžky. Bavlněné materiály vystřídaly funkční modely, které udrží tělo v teple a nepřekvapí vás nepříjemně mokrá záda. Při běžkování se totiž tělo rychle zahřívá a potí, venku je ale chladno, proto je dobré vrstvit. 

Začněte kvalitním termotrikem. Pokud jste zimomřivější, vezměte klidně dvě, snadno pak jedno sundáte. Jestli vám sedí silnější vrstvy, dejte na termotriko slabší mikinu z funkčních materiálů. Celou skládačku zakončete bundou na běžky, která neprofoukne, ale zároveň spolehlivě odvede pot. 

Nezapomeňte ani na nohy. Pokud je chladno, pod elastické kalhoty oblečte ještě podvlíkačky, které vás udrží v teple. Ponožky volte vyšší a funkční.

Ale nepřežeňte to. Vždy vyjeďte s pocitem, že vám je trochu zima. Vyhnete se přehnanému pocení a situacím, kdy ani kvalitní oblečení nestíhá odvádět pot a vy zbytečně mrznete. Pro jistotu – náhradní triko s sebou!

Autorem článku je Pavla Melenová.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *