Krystyna Paszko, teprve sedmnáctiletá středoškolačka z Polska, spustila během první vlny pandemie koronaviru falešný e-shop, který nabízí pomocnou ruku obětem domácího násilí. Těch v souvislosti s uzavírkami začalo nejen v Polsku přibývat. Její nápad nyní podpořila Evropská unie částkou 10 000 euro.
„Slyšela jsem o nárůstu případů domácího násilí během pandemie a také o jedné francouzské iniciativě, kdy lidé mohou přijít do lékárny a žádat speciální respirátor. Tím dají lékárníkovi vědět, že ve skutečnosti potřebují pomoci v otázce domácího násilí. Přišlo mi to jako skvělý nápad,“ řekla pro BBC Krystyna.
Myšlenka e-shopu, který studentka spustila na Facebooku, je jednoduchá. Obchod s názvem „Heřmánek a macešky – přírodní kosmetika“ vypadá na první pohled jako tisíce obdobných stránek, které prodávají kosmetiku či parfémy. Oběť však může žádat o pomoc i doma před tyranem, přitom vypadá, že si prohlíží bylinné přípravky nebo nakupuje.
Když někdo píše, že žádá o krém, místo prodavače odpoví psycholog a nenápadně se například zeptá, jak dlouho kožní problémy trvají. Pokud někdo zadá objednávku a zapíše adresu, jedná se o signál, že potřebuje urgentní pomoc.
Autorka nečekala, že by se její projekt mohl stát tak známým, původně předpokládala, že by mohl pomoci maximálně pár obětem, ale zájem o stránku rostl. Rozjela se spolupráce s polskými neziskovými organizacemi chránícími právo žen a homosexuálů. Bilance za necelý rok provozu je 350 kontaktů. Většina obětí jsou ženy mladší 40 let, asi 10 % představují muži.
Krystyna připisuje svůj zájem o lidská práva skautům. Ona sama vede varšavskou skautskou skupinu. „Skauting mě naučil, jak důležité je pomáhat ostatním,“ dodala pro BBC, když byla její iniciativa jedním z 23 projektů, které obdržely od Evropské unie finanční podporu pro organizace zabývající se vedlejšími dopady pandemie koronaviru.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.