Benátské gondoly patří k symbolům tohoto nádherného města na stejnojmenné laguně. Černé, ladné lodě se hbitě pohybují ve vodách kanálů a vytváří tak kolorit města, jehož budoucnost je v rukách božích. Někomu gondoly připomínají rakve, jiné okouzlují svým elegantním tvarem a hbitým pohybem. Fascinují však všechny. A fascinující je i jejich tajemná historie a složitá výroba.
Loď z podsvětí nebo romantická kocábka?
První psaná zmínka pochází z roku 1094, kdy o gondole píše zákon regulující dopravu v Benátské laguně. Jisté ale je, že v té době již několik stovek let tyto lodě brázdily kanály města. Původ gondoly i jejího jména je ale zahalen rouškou tajemství a možná sahá až do dávných dob, kdy podle řeckých pověstí odvážel Charon na loďce mrtvé do podsvětí. Jenže gondoly v minulosti nebyly úplně černé, což evokuje představu temného podsvětí. K černé barvě přišly až roku 1562, kdy byl v Benátsku vydán zákon zakazující gondolám jakékoliv ozdoby kromě vlnité zádi, dvou ozdobných mořských koníků a přídi s hroty zvané pettite. Do té doby majitelé gondol lodě vesele zdobili a barvili.
Současná gondola váží kolem 700 kilogramů a jejích téměř 300 součástek je vyrobeno z osmi druhů dřeva. Každá loďka má bukové veslo zvané forcola s nímž gondoliér dokáže bravurně ovládat loď i s osmičlennou posádkou. Striktně jsou dodrženy rozměry plavidla, a tak každá současná gondola měří 10,87 metru a široká je 1,42 metru. Zajímavé je, že jedna strana gondoly je o 24 centimetrů delší než druhá. Tato nesouměrnost způsobuje typický náklon plavidla, ale na druhou stranu pomáhá vyrovnávat váhu gondoliéra.
Z historie je ale známo, že například gondoly ve 13. století měly 12 vesel a o několik století později byla všechna plavidla vybavena kabinkou. V 16. století benátské vody údajně brázdilo na 10 tisíc gondol. Jejich účel se v jistém ohledu ale za celá staletí nezměnil. Gondoly slouží jako efektivní dopravní prostředek v úzkých benátských kanálech i na laguně. Dnes už však tak často nevozí Benátčany jako turisty a nejsou jich tisíce, nýbrž pouhé stovky.
Každá gondola je unikát, o který je třeba se starat
Gondoly se stále ručně vyrábí v několika dílnách v Benátkách. Jejich složitá výroba se předává z generace na generaci a jako turista můžete některou z dílen zvaných squero navštívit. Zde se produkuje jen několik nových kusů ročně, ale vzhledem k náročné údržbě a čištění těchto úžasných plavidel mají stále dostatek práce. Pokud se totiž pravidelně nečistí a nekontroluje, je její životnost pouhých pět let. Vzhledem k tomu, že dřevo na plavidlo zraje asi 2 roky, byla by škoda o gondolu tak rychle přijít. Bohužel se to ale stává, a tak můžete sledovat vyřazené kusy u Velkého kanálu, kde slouží jako převozní loďky, na kterých se také můžete svézt, a to daleko laciněji.
Vyrazíte-li do Benátek, byl by ale hřích nevyzkoušet plavbu na opravdové romantické a tajemné gondole. Jejich stanoviště v tomto nádherném městě na laguně jistě neminete. Jen pozor na cenu. S gondoliérem se raději předem domluvte, kam chcete plout a kolik to bude stát. Většinou se nejedná o levnou záležitost.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.