Helgoland
Helgoland. Foto: Unsplash

Helgoland je unikátní destinací, která nabízí návštěvníkům nevšední zážitek. Toto malé souostroví, nacházející se v Severním moři, leží asi 70 kilometrů severozápadně od německého pobřeží. Helgoland se skládá ze dvou hlavních ostrovů – většího hlavního ostrova a menšího ostrova zvaného Duna. I když ostrůvky patří k Německu, jejich atmosféra, přírodní scenérie a historie je činí zcela jedinečnými.


Historie ostrova je spjatá spíše s Brity a Dány

První zmínky o ostrově pocházejí z římských dob, ale jeho význam vzrostl hlavně v novověku. Helgoland střídavě patřil Dánsku, Velké Británii a Německu. Britové jej získali v roce 1807 během napoleonských válek a drželi ho až do roku 1890, kdy jej vyměnili s Německem za africký Zanzibar.

V průběhu obou světových válek byl Helgoland důležitou vojenskou základnou, což vedlo k jeho rozsáhlému bombardování. Po druhé světové válce byl ostrov evakuován a přeměněn na střelnici. Teprve v roce 1952 byl Helgoland navrácen civilnímu obyvatelstvu a začal se obnovovat.

Dnes na Helgolandu žije přibližně 1 300 obyvatel. Ti se živí hlavně rybolovem, ale část příjmů mají i z turismu. Obyvatelé, kteří se po vojenském využití mohli na Helgoland vrátit, jsou hrdí na svůj jedinečný dialekt, který je směsicí němčiny a fríštiny, a rádi si s vámi popovídají.


Helgoland
Typické červené skály hlavního ostrova. Foto: Pixabay

Helgoland byl dříve jen jedním ostrovem

Menší z dvojice ostrovů je přezdíván Duna. Nachází se asi kilometr východně od hlavního ostrova a je známý svými nádhernými plážemi, na kterých se můžete setkat s koloniemi tuleňů a lachtanů. Tento písečný ostrov, který byl dříve součástí hlavního ostrova, se od Helgolandu oddělil během silné bouře v roce 1721. Návštěvníci si zde mohou užít klidné procházky po písečných dunách a přitom pozorovat mořské ptáky, kteří zde hnízdí. Jen ti nejotužilejší se i vykoupají.

Klima na Helgolandu je oceánské, což znamená mírné zimy a chladnější léta. Průměrná teplota v nejteplejším ročním období se pohybuje kolem 17 °C, zatímco v zimě okolo 3 °C. Ostrovy jsou často vystaveny silným větrům a bouřím, na druhou stranu má Helgoland jedno z nejčistších ovzduší v Evropě.

Hlavní atrakcí Helgolandu je samozřejmě jeho přírodní bohatství. Ostrov je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Jeho pobřeží lemují úchvatné útesy a červené pískovcové formace, které jsou unikátní v celém Severním moři. Nejznámější z nich je skalní útvar nazývaný „Lange Anna“, který se tyčí do výšky 47 metrů a je ikonickým symbolem ostrova.


Místo, o kterém píšeme:


Jak se na Helgoland dopravit

Dostat se na Helgoland není zcela jednoduché, což může být samo o sobě dobrodružstvím. Existuje několik způsobů, jak se na souostroví lze dopravit.

Nejčastější a nejpopulárnější způsob představuje plavba trajektem. Lodě vyplouvají z několika německých přístavů, nejčastěji z Cuxhavenu, Büsumu a Wilhelmshavenu. Cesta trajektem trvá zhruba 3 hodiny v závislosti na výchozím přístavu a na povětrnostních podmínkách. Ceny za zpáteční plavbu se většinou pohybují mezi 40 a 60 eury.

Rychlejší alternativou je katamarán, který vyplouvá z Cuxhavenu nebo Hamburku. Katamarány jsou moderní a rychlé lodě, které mohou zkrátit dobu přepravy na Helgoland na méně než 2 hodiny. Tento způsob dopravy je ideální pro ty, kteří chtějí na ostrově strávit jen den a večer se vrátit na pevninu. Oproti zpáteční cestě trajektem si připlatíte zhruba 20 eur.

Tip: Při návštěvě Helgolandu je užitečné umět německy, naučte se němčinu na jazykyprobohemy.cz.

Pro ty, kteří preferují leteckou dopravu, existuje možnost letět malým letadlem. Letecké spojení na Helgoland zajišťuje několik společností, přičemž nejčastějšími výchozími body jsou letiště v Hamburku a Bremerhavenu. Let trvá přibližně 20 až 30 minut. Letiště na Helgolandu se nachází na menším ostrově Duna, odkud je nutné se krátkým trajektem nebo člunem dostat na hlavní ostrov. V případě letecké přepravy však budete muset zaplatit za zpáteční let 200 až 300 euro.

Poklad Severního moře

Helgoland je tak trochu skrytým pokladem Severního moře, který nabízí jedinečný mix historie, přírodní krásy a hlavně klidu. Masová turistika zde neexistuje. Jeho izolovaná poloha a bohatá historie jej zcela odlišují od pevninské části Německa, a tak kdo hledá klidnou dovolenou mimo turistický ruch, Helgoland na něj čeká s otevřenou náručí.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *