Dálnice v Rakousku na A10
Foto: Svetobeznik.info

Pro rok 2020 se toho, alespoň co se týče dálničních poplatků, u našich sousedů moc nezmění. Rakousko mírně zdražuje, slovenské elektronické kupony zůstávají na stejné cenové úrovni, v Německu se jezdí stále zdarma a v Polsku se poplatky řídí mýtným systémem. Přinášíme vám shrnutí toho nejdůležitějšího o dálničních poplatcích v sousedních zemích pro vozidla do 3,5 tuny.


Dálniční poplatky pro rok 2020 v Rakousku

Cena dálničních poplatků se v Rakousku pro rok 2020 lehce navýšila. Využít můžete klasické nalepovací dálniční známky nebo elektronického kuponu přiřazeného k vaší SPZ, který lze zakoupit v e-shop ASFINAG. Obě varianty jsou za stejnou cenu. Papírové viněty jsou k dostání na většině pump v Rakousku i na pumpách před hranicemi do země. Známku také můžete zakoupit s drobnou přirážkou na pobočkách ÚAMK v Česku nebo na některých čerpacích stanicích.

Přehled cen dálničních poplatků v Rakousku

Kupon Osobní vozy Motocykly
Desetidenní 9,4 euro 5,4 euro
Dvouměsíční 27,4 euro 13,7 euro
Roční 91,1 euro 36,2 euro

Roční známka je platná do 31. ledna 2021. Platnost kratších kuponů je vymezena daty vyznačenými na známce, případně na účtence od nákupu digitálního kuponu.

V Rakousku je nad rámec dálničních poplatků účtováno mýtné za průjezd vybranými úseky. Zpravidla jde o alpské tunely. Ceny jsou stejné pro osobní vozy, obytné automobily i motocykly. Přinášíme vám přehled vybraných zpoplatněných úseků, které jsou často využívány při cestách na dovolenou jak do hor, tak k moři.


Dálnice Úsek Poplatek
A9 Gleinalmský tunel 9 euro
A9 Bosrucký tunel 5,5 euro
A10 Katschberský tunel 12 euro
A11 Tunel Karavanken (do Slovinska) 7,4 euro
A13 Brennerský tunel 9,5 euro
S16 Arlberský tunel 10 euro

V Tyrolsku od 20. prosince 2019 do 12. dubna 2020 platí zákaz sjíždění z dálnice a využívání komunikací nižších tříd o víkendech a svátcích. Rakušané toto opatření zavedli, aby se řidiči nevyhýbali zácpám na dálnicích a především mýtnému.

Související:  Od prosince můžete koupit dálniční známky pro rok 2020. Ceny se nemění

Dálniční poplatky pro rok 2020 na Slovensku

U našich slovenských sousedů je nalepovací dálniční kupon minulostí, a tak si musíte pořídit elektronickou dálniční známku. Při jejím zakoupení zaregistrujete SPZ a to je vše. Vaše vozidlo se tak dostane do centrální evidence a vy nemusíte řešit lepení kuponu na sklo ani instalaci palubní jednotky.

Elektronickou dálniční známku zkoupíte online na www.eznamka.sk. Známku je samozřejmě možné pořídit i na čerpacích stanicích nebo poštách. Cena oproti loňskému roku zůstává stejná a vybírat můžete ze tří variant.

Tarif Cena
Desetidenní 10 euro
Měsíční 14 euro
Roční 50 euro

Platnost roční známky je vymezena kalendářním rokem, tj. poslední den, kdy ji můžete využít je 31. prosinec 2020. Kratší kupony platí vždy od data vyznačení, například od 1. 4 do 10. 4. (včetně). Motocykly mohou dálnice a rychlostní silnice na Slovensku používat zdarma.

Dálniční poplatky pro rok 2020 v Německu

O chystaném zavedení dálničních poplatků pro osobní vozy v Německu se mluví již dlouho, ale i v roce 2020 se po tamních dálnicích bude jezdit zdarma. Původně měly být dálnice zpoplatněny od října 2020, ale podle Evropského soudního dvora, který uznal stížnost Rakouska, by bylo zpoplatnění vůči zahraničním řidičům diskriminační. Němci by si mohli poplatek odečíst z daní a v podstatě by pro ně dálnice zůstaly zadarmo. Kdy bude poplatek zaveden je tak nejisté.

Dálniční poplatky pro rok 2020 v Polsku

V Polsku se za používání dálnic platí mýtné na dálnicích A1, A2 a A4. Ostatní dálnice a rychlostní silnice jsou pro vozidla do 3,5 tuny zdarma. Platba probíhá na mýtných branách a cena se odvíjí od počtu ujetých kilometrů a typu vozidla, která jsou rozdělena do pěti kategorií. Většina vozů ale spadá do 1. kategorie, která zahrnuje motocykly a osobní vozy bez přívěsu.

Ceny za ujetý kilometr se pohybují v rozmezí 0,16 (1 Kč) – 0,4 zlotých (2,4 Kč) na kilometr. Přesnou výši poplatku si můžete vypočítat na oficiálních webech polských dálnic A1, A2A4.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts