dálniční známka 2020
Grafika: Svetobeznik.info

Příští rok, tedy alespoň co se poplatků pro vozidla do 3,5 tuny týče, zůstane na českých dálnicích vše při starém. Za roční kupon pro osobní vůz zaplatíte 1500 Kč, měsíční vyjde na 440 Kč a 310 Kč zaplatíte za desetidenní známku. Kupony opět změní barvu. Roční kupon bude příští rok červený, měsíční fialový a nejkratší známka desetidenní bude žlutá.


Velké změny jsou v plánu na rok 2021. Dálniční poplatek se od tohoto roku bude hradit elektronicky stejně jako na Slovensku nebo v Rakousku.

Platnost dálničních známek v roce 2020

Novou celoroční známku na příští rok si můžete koupit od prosince na poštách, v autoklubech, na čerpacích stanicích a dalších místech označených symbolem dálničního kuponu. Roční dálniční známku je možné opět používat 14 měsíců, a to od začátku prosince 2019 do konce ledna 2021. Kratší kupony, měsíční a desetidenní, vždy platí po uvedenou dobu od vyznačení platnosti.

Po celý leden 2020 je stále možné používat kupon na rok 2019. Stejně tak je tomu s kratšími kupony, které mají vyznačenou platnost přesahující do ledna 2020.


Za jízdu bez dálniční známky hrozí vysoké pokuty

Pozor na jízdu na dálnici bez kuponu. Existují sice úseky osvobozené od poplatku, ale většinou jde o dálniční obchvaty velkých měst. Na většině dálnic je potřeba mít viditelně nalepený dálniční kupon na předním skle a v autě je nutné ponechat kontrolní útržek od známky. I v roce 2020 bude Policie ČR a Celní správa kontrolovat přítomnost a pravost dálničních známek. V případě prohřešku hrozí pokuta až 5000 Kč v blokovém řízení a až 100 000 Kč ve správním řízení. V případě vylepeného padělku se vystavujete riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření falešných kupónů. Známka je také neplatná bez vyplněné SPZ nebo vyznačené doby platnosti.

Nákup ročního kuponu doporučujeme neodkládat až na konec ledna, kdy je známek nedostatek. Část řidičů se díky tomu zbytečně vystavuje riziku uvedených pokut.

Vývoj ceny roční dálniční známky v Česku

Výše dálničního poplatku se nezměnila již osm let. V historii k takto dlouhému období bez zvýšení ceny zatím nedošlo. V roce 1995 činila cena roční dálniční známky 400 Kč, ale již v roce 1998 se zdvojnásobila. K dalšímu navýšení došlo v roce 2004, kdy motoristé museli připlatit stokorunu, protože se cena zvedla na 900 Kč. Další stokorunové navýšení na 1000 Kč nastalo v roce 2008, ale vydrželo pouhé dva roky a od roku 2010 se platilo za používání dálnic 1200 Kč. Současný poplatek ve výši 1500 Kč platí od roku 2012.

Ve srovnání se zbytkem Evropy spadají české dálniční poplatky mezi ty nejlevnější (nepočítáme-li země bez poplatku). Naopak nejdražší jsou dálnice v Itálii, ve Francii a třeba také ve Španělsku. V těchto zemích se dokonce i mnoho místních motoristů dálnicím raději vyhýbá.

Vývoj ceny ročního poplatku v grafu:

grafPřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts