Spotted lake
Foto: Kevin He, Wikimedia

Jezero, jakým je Kliluk, nemá ve světě obdobu. Nachází se v Britské Kolumbii v Kanadě nedaleko známé turistické stezky vedoucí do Okanagan Valley. A čím je tak zvláštní? Vše napoví překlad jeho původního názvu. Kanaďané mu říkají Spotted lake, česky tedy Skvrnité jezero.


Při pohledu na jezero Kliluk se vám vyjeví scéna jako ze sci-fi filmu. Hladina při troše fantazie připomíná ementál, ale ve skutečnost jde o více jak tři stovky samostatných bazénů, které jsou bohaté na vysoké koncentrace minerálů. Jezero obsahuje hustá ložiska síranu hořečnatého, vápníku a síranu sodného a dalších osmi minerálů. Dokonce je zde ve stopovém množství obsaženo stříbro a titan.

Související:  Zpestřete si pobyt na Turecké riviéře dobrodružnou výpravou do kaňonu Göynük

Většina vody se v létě odpaří, a tak se odhalí barevná ložiska minerálů. Během odpařování se vytvářejí  „skvrny“, které se zabarvují podle složení minerálů. Síran hořečnatý navíc v létě krystalizuje a další minerály tvrdnou. Na jezeře se tak vytvářejí bazénky, mezi kterými by se dalo celkem dobře procházet. To je ale zakázané, protože jezero je chráněné a přístup přímo k jeho břehům není dovolen. Návštěvníci si musí vystačit s vyhlídkovým ochozem.

Přes všechna úžasná fakta je ale jezero Kliluk stále mnoha cestovateli neobjeveno, přestože se nachází v turisticky oblíbené části Kanady nedaleko hranic se Spojenými státy. Návštěvníci, kteří do oblasti zamíří, se k jezeru mohou snadno dopravit po nedaleké dálnici a auto zaparkovat poblíž. Všem se pak naskytne pohled na místo jak z jiného světa. Mimozemšťany ale nečekejte. Tento světový unikát vytvořila sama příroda a všichni, kdo jej na vlastní oči spatřili, souhlasí s tím, že výlet k jezeru je úchvatným zážitkem.


Galerie:

 Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts