Ještě ve středu se o hurikánu Florence, který se právě blíží k pobřeží Spojených států, hovořilo jako o jedné z nejničivějších bouří za poslední desetiletí. Předpovědi se naštěstí nevyplnily, zřejmě zde zapůsobil opačný efekt motýlích křídel a hurikán postupně slábl ze čtvrtého stupně nebezpečí na první. Prognostiky dokonce předpovídaly, že Florence zesílí na nejnebezpečnější stupeň a prezident USA Donald Trump občany připravoval na nejhorší.
Cesta hurikánu Florence k pobřeží USA
Hurikán Florence se nad Atlantikem zformoval poslední srpnový den. Vznikl stejně jako ostatní hurikány, které řádí nad oceánem, z tlakové níže u afrického pobřeží. 1. září byla nad Atlantským oceánem zaznamenána tlaková deprese a systém se začal rychle měnit v tropickou bouři. Bouře nabyla dramatického růstu v noci ze 4. na 5. září, kdy dosáhla 4. stupně nebezpečí v rámci Saffir-Simpsonovy stupnice hurikánů. O pár dní později se zdálo, že se díky příhodným povětrnostním podmínkám Florence rozpadne a 7. září se dokonce znovu mluvilo pouze o tropické bouři.
K dalšímu zvratu došlo 9. září. Florence se znovu stala hurikánem a o den později nabrala takové síly, že opět přesáhla hranici 4. stupně nebezpečí. S větrem o rychlosti 220 km/h a tlakem téměř 950 hPa hurikán atakoval 5. stupeň. V těchto dnech se obyvatelé pobřeží Jižní a Severní Karolíny připravovali na nejhorší a začala jejich evakuace. Počítalo se s hurikánem, který Amerika nepamatuje 30 let a mnoho rodin se loučilo se svými domovy.
Hurikán Florence naštěstí nesplnil očekávání a poslední dva dny slábne. Nyní je na prvním stupni Saffir-Simpsonovy stupnice hurikánů, ale na druhou stranu se bouře rozšířila a může přinést ještě více deště. Nebezpečí proto platí i pro další pobřežní státy USA.
Florence slábne, ale škody budou přesto velké
V současné době (pátek 14.9. odpoledne) je hurikán kousek od pobřeží, kde zpomalil svůj postup. Části obou Karolín jsou bez proudu a ulice zaplavuje voda. Lidé jsou buď evakuovaní nebo v krytech. Očekává se, že destrukce elektrického vedení bude tak masivní, že opravy zaberou několik týdnů. Záchranáři také varují, že v pobřežní oblasti hrozí sesuvy půdy. Jakmile dosáhne hurikán pobřeží, rozpadne se, ale jeho vliv bude cítit i hluboko ve vnitrozemí.
Hurikán Florence je masivní a jeho rozloha je dvakrát větší než Česká republika. Přestože jsou obyvatelé východního pobřeží USA na hurikány v tomto období zvyklí a s možností evakuace počítají, Florence v nich po právu vyvolala velké obavy a strach. Naštěstí neudeří v plné síle, ale i tak jde o mimořádnou bouři, která přinese obrovské množství srážek.
Saffirova–Simpsonova stupnice hurikánů
Tato stupnice byla vyvinuta pro oblast Atlantiku a Pacifiku, aby jednoduchým způsobem klasifikovala stupeň nebezpečí a možné škody, které hurikán může napáchat. Její autoři rozdělili v 70. letech minulého století hurikány do pěti kategorií a jako hlavní kritéria ke klasifikaci zvolili sílu větru, tlak a prudkost bouře. Hurikány spadající do třetí a vyšší kategorie jsou chápány jako závažné.
Předstupně hurikánu
Hurikán je obrovský vír bouřkového systému s velmi nízkým atmosférickým tlakem. Charakteristické je takzvané oko hurikánu, které se nachází uprostřed bouře. Ta může dosahovat až 2 000 km. Na počátku hurikánu stojí porucha, pro níž jsou typické kupovité oblaky. Porucha může, ale nemusí, přejít do fáze tlakové níže, která se nazývá tropická deprese. Z deprese pak vzniká tropická bouře, a pokud zesiluje svoji intenzitu, mění se v hurikán. Pro každý stupeň hurikánu je typická stoupající síla větru a snižující se atmosférický tlak.
Hurikán kategorie 1
- rychlost větru 119 – 153 km/h
- nezpůsobuje větší škody, může ale vyvrátit mladé stromy a poškodit střechy
Hurikán kategorie 2
- rychlost větru 154 – 177 km/h
- poškozuje vegetaci a např. okna na starých obydlích, může způsobit sesuv půdy
Hurikán kategorie 3
- rychlost větru 178 – 209 km/h
- způsobuje záplavy, vyvrací stromy, poškozuje chatrnější budovy, ničí půdu
Hurikán kategorie 4
- rychlost větru 210 – 249 km/h
- způsobuje záplavy hluboko do vnitrozemí, erozi, těžce poškozuje obydlené oblasti
Hurikán kategorie 5
- rychlost větru 250 km/h a více
- devastující bouře, nutnost evakuace obydlených oblastí
Po ničivé hurikánové sezóně v roce 2005 chtěli někteří vědci zavést i kategorii 6, která by zahrnovala hurikány s rychlostí větru nad 280 km/h. Takových monster však bylo dosud zaznamenáno je 23, a tak k zavedení tohoto stupně nedošlo. Saffirova–Simpsonova stupnice má však i své odpůrce, kteří tvrdí, že klasifikace obsahuje málo parametrů a nedbá třeba na rozlohu hurikánu nebo na množství srážek. Nicméně pro laika je klasifikace nastavena vhodně tak, aby měl alespoň představu, o jakou „bestii“ se jedná.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.