Lockheed C-141 Starlifter
Lockheed C-141 Starlifter. Foto: U.S. Air Force, Volné dílo

Není mnoho extrémnějších míst, než je Antarktida. A extrémní je i doprava na tento ledový kontinent. Jelikož nalezení rovné pevné země hluboko pod jižním polárním kruhem je nadlidský úkol, plochy přistávacích drah zde tvoří sníh. Výjimkou je letiště Sea Ice Runway nedaleko Rossova ostrova, jehož ranvej tvoří výhradně led. A věřte, že takové přistání nezvládne každý, ať už jde o piloty nebo cestující.


Letiště z ledu pro nejlepší z nejlepších

Cestující zhýčkaní jemnými přistáními na asfaltové plochy by mohli při dosedu na led dostat šok. Kola letounu se při brzdění mírně proboří a do ledové krusty vytvářejí dlouhou rýhu. Letoun poskakuje a každý, kdo zde přistává poprvé, má strach, aby se stroj nepřevrátil.

Piloti létající do Antarktidy rozhodně nejsou z cukru. Na Sea Ice Runway přistávají pouze vycvičení vojenští letci a nutno podotknout, že už šedesát let bez nehod. Letadla, která s nákladem a cestujícími na Sea Ice Runway dosedají, váží mnohdy až 201 tun. Ovládnutí takového kolosu během brzdění na ledové ploše vyžaduje obrovské zkušenosti a pevné nervy.  Pokud si připočtete, že dráha není osvětlená a většinou přistání probíhají za černočerné antarktické noci, lze tuto bilanci přirovnat k zázraku. Letiště totiž slouží armádě pouze polovinu sezóny a je rok co rok obnovováno.

Související:  Krvavý vodopád v Antarktidě připomíná jatka

K prvnímu a poslednímu karambolu došlo na ledové dráze v roce 1960. Tehdy se nezdařil pokus o přistání letounu amerického námořnictva Lockheed EC-121. Osm mužů na palubě vyvázlo se zraněními, přičemž poranění obou pilotů byla těžká. Naštěstí ale nikdo nezemřel. Kuriózní byl osud vraku letounu, který byl ponechán svému osudu a následující léto se potopil do oceánu, když led roztál.


Zásobování strategicky důležité stanice McMurdo

Každý rok, kdy na jižní polokouli nastává krátké léto, se letecké operace přesouvají na vzdálenější letiště Williams Field. Zde piloti dosedají na dvě dráhy tvořené stlačeným sněhem. Přistání je tak o něco komfortnější a vzhledem k dlouhému antarktickému dni i jednodušší.

Důvodem každoročního vytváření ledové přistávací dráhy Sea Ice Runway je blízkost americké výzkumné stanice McMurdo. Ta kromě vědeckých účelů slouží jako vedoucí středisko pro polovinu kontinentu a je schopna pojmout až 1 258 osob. Jde tak o největší antarktický komplex, jehož zásobování je extrémně důležité. Ke stanici kromě letadel míří i lodě, ale pouze v letní sezóně. Jde tak o jediné místo na Antarktidě, které disponuje přístavem.

Galerie:




Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *