Central Park Tower
Těsně před dostavbou. Foto: Lincolnlover2005, Wikimedia

New York, město plné staveb a lidí, kteří je využívají. Jedna z budov však ve svém luxusu zůstává jen pastvou pro oči. Nikdo zde nebydlí. Proč?


Ráj uprostřed Manhattanu

Na adrese 217 West 57th, ve známé milionářské čtvrti Billionaire’s Row, se hrdě tyčí mrakodrap o výšce 473 metrů. Nese název Central Park Tower. Budova byla navržena renomovanou společností Adrian Smith + Gordon Gill Architecture a s výstavbou se začalo v roce 2014.

Jedná se o první stavbu svého druhu, která snoubí vrchol luxusu, pohodlí a služeb, ruku v ruce s megalomanskou rozlohou a impozantní výškou. Vnější plášť je pozoruhodnou kombinací skla a oceli. Celou linii stavby doplňuje řada důmyslných, efektivních, hravých i praktických detailů, které z ní činí skvost.

Související:  Nejlepším obdobím pro dovolenou v Dubaji je podzim, kdy je voda po pekelném létě stále jako polévka

Interiér s tímto excelentním charakterem zcela koresponduje. To je zásluhou dalšího bezkonkurenčního odborníka ve svém oboru, tentokrát firmy Rottet Studio, která se ve svých referencích může pyšnit například zařízením prezidentských bungalovů v hotelu Beverly Hills.


Celkový dojem dokresluje romantický i uklidňující výhled na Central Park. Lze zcela souhlasit s výrokem předsedy developerské společnosti Extell Development Company Gary Barnettem, který směle prohlásil: „Budova Central Park Tower představuje dříve nevídanou úroveň designu, kvality a služeb. Tato budova bude vynikat v historii New Yorku jako jedinečný obytný dům, který změnil pojem luxusního bydlení.“ Budova se skutečně stala unikátní ikonou a fenoménem, který nemá bratra. Jen s tím bydlením to nebude zas až tak horké.

Blahobyt, na který váš plat stačit nebude

Je tomu přesně rok, kdy 15. října 2018 oznámila společnost Extell Development Company, že přepychové rezidence v této nejvyšší obytné budově světa jsou připraveny k prodeji. Má to však poměrně velký háček.

Luxus totiž není zadarmo, a tak se cena bytů pohybuje drtivě nad finančními možnostmi většiny z nás. Ceny totiž začínají na 6,7 milionu dolarů, což v přepočtu na české koruny představuje náklad ve výši téměř 156 854 000 Kč. Pro skutečné požitkáře je k dispozici byt za 63 milionu dolarů představující vrchol komfortu. Na takové bydlení vážně skoro nikdo nemá.

A tak zůstává tento vrchol stavebního a designového umu bez obyvatel. Lidé, kteří na takové bydlení peníze přeci jen mají, spíše upřednostní vlastní dům, vilu či haciendu, než byt. Zhotovitel ale zcela jistě nevyplňoval stavební deník zbytečně. Využití budovy se najde, otázkou je jaké.

Co s luxusem, který nemá zájemce?

Jaký bude osud této unikátní stavby je nejisté. Možná bude sloužit jako kancelářské prostory či obchod. Jelikož je však stavba zasazena do charakteru bytového, bude pravděpodobně potřeba rozsáhlých rekonstrukcí, které cenu prostorů ještě navýší. Ideální možností by se jevilo využití coby hotelový komplex, nicméně ani zde problém nezmizí, bude potřeba dům stavebně upravit.

Každopádně s určitou dávkou nadsázky možno konstatovat, že než budova najde své efektivní využití, pravděpodobně opadá v místním parku listí dokonce několikrát. Možná nás ale překvapí a už brzy budou lidé z jejích oken obdivovat blízký Central Park. Svoji budoucnost má Central Park Tower otevřenou.


avatar

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts