Tornádo
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Hurikán je natolik složitý atmosférický systém, že kromě typických jevů, kterými jsou déšť a vítr, dokáže vytvářet i tornáda. O tomto nepříjemném jevu se hovořilo v posledních dnech zejména v souvislosti s hurikánem Milton, který decimoval Floridu. Současně s ním probíhala v Atlantiku ještě jedna silná bouře nazvaná Leslie. Ta však řádila daleko od pevniny a tornáda ji neprovázela. Právě pevnina hraje hlavní roli v tom, proč mohou obrovské rotující masy vzduchu doprovázet právě tornáda.


Tornáda vznikají při střetu hurikánu s pevninou

Hurikán vzniká v oceánech, když teplý a vlhký vzduch v tropických oblastech začne rychle stoupat. Ve vyšších polohách se ochlazuje a kondenzuje, přičemž uvolňuje teplo, které ohřívá okolní vzduch, a tak stoupá ještě rychleji. Výsledkem je stále se zvyšující tlakový rozdíl mezi centrem vznikající bouře a okolím. Vítr zesiluje a díky takzvanému Coriolisovu efektu začne rotovat. Čím je oceán teplejší, tím je riziko ničivého hurikánu vyšší. I z tohoto důvodu dosahoval Milton v určitých chvílích síly páté kategorie.

Když hurikán narazí na pevninu, dojde ke komplexním změnám v jeho dynamice. Zemský povrch je chladnější a také pevnější než oceánská hladina. Přechod vyvolá částečný rozpad systému, hurikán tedy zeslábne tím, jak není „napájen“ teplejší vodou, ale na druhou stranu se vytvoří ideální podmínky pro vznik tornád v okrajových částech hurikánu.

Vertikální střih větru a rotace

Další důležitý faktor pro vznik tornád během hurikánů je takzvaný vertikální střih větru. Ten je v našem prostředí zodpovědný třeba za vznik supercel. V tropické oblasti dokáže hurikán tyto větry značně posílit a přeměnit je v tornáda. Ta sice nebývají tak silná a ničivá, jako samostatně se tvořící tornáda, nicméně i tak představují nebezpečí.


Hurikán Milton byl v tomto ohledu jiný. Jakmile se přesunul k pevnině, zasáhlo Floridu několik desítek tornád, která napáchala značné škody jak na majetku, tak na životech.

Hurikány Milton a Leslie
Hurikány Milton (vlev) a Leslie (vpravo) ve čtvrtek 10. října. Zdroj: Windy

Milton udeřil na floridskou pevninu ve středu 9. října. Nad mořem sice dosahoval síly hurikánu páté kategorie, naštěstí však zeslábl a když dorazil k pobřežnímu městu Saratosa, jeho síla byla na třetím stupni. Přesto si bouře dosud vyžádala 16 obětí a škodu, kterou americká média odhadují na 100 milionů dolarů (2,3 bilionu korun). Hurikán přešel Floridou během několika hodin a aktuálně se rozpadá nad Atlantikem.

Milton od vzniku až po zánik:

Saffirova–Simpsonova stupnice hurikánů

Hurikán kategorie 1

  • rychlost větru 119 – 153 km/h
  • nezpůsobuje větší škody, může ale vyvrátit mladé stromy a poškodit střechy

Hurikán kategorie 2

  • rychlost větru 154 – 177 km/h
  • poškozuje vegetaci a např. okna na starých obydlích, může způsobit sesuv půdy

Hurikán kategorie 3

  • rychlost větru 178 – 209 km/h
  • způsobuje záplavy, vyvrací stromy, poškozuje chatrnější budovy, ničí půdu

Hurikán kategorie 4

  • rychlost větru 210 – 249 km/h
  • způsobuje záplavy hluboko do vnitrozemí, erozi, těžce poškozuje obydlené oblasti

Hurikán kategorie 5

  • rychlost větru 252 km/h a více
  • devastující bouře, nutnost evakuace obydlených oblastí


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *