jezero a hory
Zdroj: StockFreeImages

Fotografování krajiny se může zdát jednoduché, když jste venku obklopeni tolika přírodními krásami. Chcete-li ale pořídit opravdu skvělou fotku, takovou, kterou chcete sdílet s přáteli nebo si ji pověsit na zeď jako fotoobraz z plátna nebo fotopapíru, je toho víc než jen vytáhnout fotoaparát a udělat pár fotek. Zvláště pokud si chcete skvělou fotku doma vytisknout a pověsit. Jakmile budete mít své základní fotografické koncepty hotové, existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zvýšili své šance na získání snímku krajiny hodné sdílení. Zde je sedm tipů, které vám pomohou při fotografování krajiny.


Vyberte střední clonu

Jedním z cílů při fotografování krajiny je získat výjimečně ostrý a jasný snímek. Na to má vliv nastavení expozice, které zvolíte, počínaje clonou. Chcete-li získat co nejostřejší a nejčistší snímek, je nejlepší fotografovat s číslem clonového čísla, které je o dvě až tři EV vyšší než nejnižší možné (střední clona, jako je f/8, obvykle funguje dobře). Použití clony příliš daleko k jakémukoli konci spektra, jako je f/2,8 nebo f/22, může způsobit jemné snížení jasnosti.

Pokud však vaše fotografie krajiny obsahuje vizuální prvky v popředí, uprostřed a na pozadí, možná si budete chtít pohrát s clonou, abyste dosáhli určitého kreativního efektu. Chcete-li například vytvořit vysokou hloubku ostrosti, kde jsou zaostřené prvky v popředí a pozadí, budete chtít použít vysokou clonu, něco jako f/11 nebo f/16. Nebo, pokud chcete záměrně rozmazat něco v popředí snímku, můžete nastavit nízkou clonu, například f/2,8, pro malou hloubku ostrosti.

hory
Zdroj: Landscape Free Stock Images

Vyberte nízké ISO

Dalším způsobem, jak zajistit nejlepší kvalitu obrazu, je nastavit citlivost ISO na co nejnižší možnou hodnotu a přitom stále moci fotografovat s clonou a rychlostí závěrky, které vyhovují vašim potřebám. To pomůže zabránit tomu, aby byl obraz zrnitý, což se může stát při vyšším nastavení ISO. K tomu obvykle dobře poslouží ISO v rozsahu 100 – 400. Mějte však na paměti, že nechcete svůj záběr zmeškat, protože jste rozhodnuti fotografovat s nízkým ISO, abyste zachovali kvalitu obrazu. Pokud potřebujete zvýšit ISO, abyste mohli použít určitou clonu a/nebo rychlost závěrky, udělejte to.


Střílejte během Zlaté hodiny

Fotografové označují časová období těsně po východu nebo před západem slunce jako zlatou hodinu (někdy také nazývanou magická hodina) kvůli krásnému, rozptýlenému světlu, které vzniká tím, že slunce je nízko na obloze. Chcete-li skutečně získat úžasnou fotografii krajiny, vyjděte v těchto časech ven a pořiďte spoustu snímků. Když je slunce nízko nad obzorem, scéna získá teplou záři a možná budete schopni zachytit dlouhé stíny, které vašim snímkům dodají hloubku a zajímavost.

To samozřejmě neznamená, že nemůžete fotit krajinu v jinou denní dobu. Pokud je uprostřed dne a slunce je vysoko na obloze, pravděpodobně budete mít ostré, oslnivé světlo, které často nepřinese ten nejatraktivnější snímek. V těchto podmínkách hledejte způsoby, jak světlo změkčit. Pokud jsou na obloze mraky, zkuste počkat, až jeden zakryje slunce, takže světlo bude o něco měkčí. Můžete se také pokusit umístit se pod strom nebo možná odvrátit svou pozornost od rozlehlé krajiny a pokusit se zachytit fotografie objektů blíže, jako jsou listy na stromech.



Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *