Když zahraniční turista nebo host zavítá do české restaurace, je guláš jeho nejčastější volbou, někdy je mu doporučen, jindy si jej vybere sám. A nic na tom nemění fakt, že původní guláš nepochází z české kotliny, ale z blízkého Maďarska. Jedno gulášové prvenství však máme, protože nikde jinde ve světě nemají více druhů než u nás, a tak jej lze právoplatně považovat za jedno z národních jídel.
Proč zrovna guláš?
Cizince lákají tradiční české pokrmy. Takové knedlíky s omáčkou jsou výsadou středoevropského regionu a skutečně se jim nic nevyrovná. Velké kusy masa s pořádnou dávkou cibule, papriky a dalšího koření pak vytvářejí jedinečnou a voňavou pochoutku, která v kombinaci s vychlazeným typicky českým zlatavým nápojem vytváří geniální kombinaci. I to může být jeden z důvodů, proč se mnoho turistů do Česka vrací.
Guláš má v Česku rekordně variací
Původní maďarský guláš mají na svědomí pastevci krav, kteří se nazývali gulášové. Ingredience tvořilo jen hovězí maso společně s cibulí, paprikou, solí a vodou. V Česku se z tohoto jednoduchého základu vyvinuly desítky receptů, které se lehce lišily zpravidla regionu od regionu, a tak můžeme servírovat plzeňský guláš, karlovarský guláš, znojemský guláš a nebo třeba moravský. Pak máme dokonce takové speciality jako je buřt guláš nebo pivní či bramborový guláš.
Pestrost tohoto jídla lze dále rozvinout pomocí příloh. Tou typickou jsou houskové knedlíky, omáčku lze ale podávat s karlovarským či špekovým knedlíkem, s noky nebo bramborem. Někdy dobře poslouží i těstoviny. Jako třešnička na dortu pak působí ozdoba z cibulových koleček nebo zelené bylinky.
Turismus byl vždy spojen s chutěmi
Zpět ale do restaurací. Každý provoz chlubící se českou kuchyní má guláš jako povinnost v jídelním lístku. Přeje-li si host Czech goulash, očekává zážitek, o kterém bude moci vyprávět ve své domovině třeba na druhém konci světa. Stejně tak to děláme my, když cestujeme do blízkých i vzdálených končin, protože turismus je od svého počátku spojen s chutěmi a vůněmi místních kuchyní.