Tetín
Tetín. Foto: Pixabay

Tato pahorkatina, protnuta nádherným údolím Berounky, se nachází mezi Prahou a Berounem a je plná významných geologických nálezů. V chráněné krajinné oblasti Český kras se vyskytuje celá řada lokalit se statutem přírodní památky. K nejznámějším patří Císařská a Kodská rokle a také potoky Kačák, Bubovický a Radotínský. Nespornou dominantou je zde jistě hrad Karlštejn. 


Světový geologický unikát 

V údolí Berounky, v oblasti místních potoků a četných lomů se vyskytují světově významná naleziště zkamenělin. Zejména přírodovědci zde mohou číst jako v pravěké knize. Na skalnatých svazích jsou totiž odkryty vrstvy usazenin z prvohorního moře, tedy z období přibližně před 543 mil. let. Geologický útvar tvořený mořskými usazeninami spodních prvohor se nazývá pražská pánev a nemá v Evropě obdoby. Díky klidu, který zde trval asi 90 milionů let, probíhalo po celou dobu vrstvení mořských usazenin bez přerušení. Vědci tak zde mají dějiny přímo na dlani. Mohou zkoumat krutou dobu ledovou, tedy nejstudenější období naší planety, dále období vymírání fauny, výrazné oteplení i vylévání lávy. Zrod Čech a části Moravy je pak datován do doby zhruba před 390-380 mil. let, kdy došlo podle nálezů k vyzvednutí pražské pánve jako pohoří na denní světlo.

Důkazy o síle tohoto procesu můžeme vídat v Českém krasu dodnes. Jedním příkladem za všechny je Svatojánská skála u Svatého Jana pod Skalou. Právě tato obec patří společně s Karlštejnem a Koněpruskými jeskyněmi k nejvyhledávanějším místům Českého krasu. Výšlap na skálu se odmění krásným výhledem do okolí i na obec. Jako obuv vám postačí obyčejné tenisky. Pokud vás ale zajímá dávná historie, která je v Českém krasu naservírovaná jak na zlatém podnose, určitě se vydejte ke kopci Kotýz, odkud spatříte zvrásněné okolí Koněpruských jeskyní. Kotýz byl v minulosti korálovým útesem a když budete mít velké štěstí, i dnes můžete v jeho okolí najít zkamenělého trilobita.

Související:  Kolem Světa pěšky i na kole. Zvládnete to za pár hodin

Místo, kde se rodily legendy a svůj čas zde trávil i Karel IV.

Tato oblast vypovídá o dávném osídlení již od doby kamenné, je spojována se slovanskou mytologií i vládou Karla IV. V Českém krasu se také nachází hradiště Tetín se zříceninou stejnojmenného legendami opředeného hradu.


Největším magnetem této lokality je ale bezesporu hrad Karlštejn. Nádherné středověké sídlo, které sloužilo k odpočinku i jako místo pro cennosti římského císaře a českého krále Karla IV. Je situováno na kopci nad Berounkou a považuje se za velmi fotogenické. Většina turistů mířících do Česka zavítá po Praze právě na Karlštejn, takže o ruch zde není nouze, což nemusí každému vyhovovat.

Jizvy na tváři Země

Jizvy na velkoleposti Českého krasu jsou vápencové lomy. Naši předci měli přírodu kolem sebe a nedokázali ji vnímat jako současný člověk. Snažili se cenné suroviny vytěžit co nejvíce. Těžba zde trvala stovky let a na intenzitě nabrala zejména v posledních staletích. Krajina je tak zjizvena desítkami lomů, které si ale částečně příroda znovu bere do své péče. Jedním z mála pozitiv těžby byl objev Koněpruských jeskyní při pracích na vrchu Zlatý kůň v roce 1950. Jde o rozsáhlý jeskynní systém, který se tvořil v období čtvrtohor a v současnosti je z velké části přístupný.

Lomy, které zde zůstaly opuštěné, se také nakonec stávají cílem turistů. Lákají horolezce, baťůžkáře, trampy i romantické duše. Do většiny z nich je však přístup zakázán. Nejvíce vyhledávaným lomem je Velká Amerika nedaleko Karlštejna. Lom je částečně zatopen a z vyhlídkového ochozu je krásně vidět, jak velkou trhlinu dokázal člověk vyhloubit. Kolem lomu vedou turistické cesty, ale přístup do jeho samotného nitra je zakázán. Přesto množství turistů podceňuje hrozící nebezpečí a k jezeru na jeho dně sestupuje. Nedaleko lomu Velká Amerika je ještě Malá Amerika a Mexiko a možná i pro tato pojmenování se u lomů točila řada westernů.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts